Fyzioterapeutický workshop švédských specialistů nadchnul lékaře a sestry v Bardejově

18. 4. 2017

Kosice_sport_m04Ve spolupráci s oddělením fyziatrie, balneologie a léčebné rehabilitace SVaLZ Nemocnice s Poliklinikou Sv. Jakuba v Bardejově uspořádal EuroPainClinics dne 8. dubna praktický workshop pro rehabilitační lékaře a sestry, na kterém se o své bohaté klinické zkušenosti podělili švédští specialisté prof. Dr. Håkan Alfredson a Björn Aasa, MaSci, RPT. Interaktivní seminář oslovil účastníky zejména svým konkrétním zaměřením na aplikaci poznatků a fyziorehabilitačních technik přímo v praxi.

Odborný workshop pro více než patnáct rehabilitačních lékařů a sester proběhl v prostorách rehabilitačního oddělení bardejovské nemocnice ve dvou blocích. V první části sdílel své zkušenosti z praxe fyzioterapeut Björn Aasa, který demonstroval diagnostické vyšetření a rehabilitační techniky individuálně u pěti přítomných pacientů s různými indikacemi a stupni bolestivosti v oblasti zad, krku a ramenou. Předvedl řadu technik a cvičení pro správné držení těla a vykonávání pohybu pro efektivní úlevu od bolesti, která byla u některých z vyšetřovaných pacientů přímo po proceduře zaznamenána.

V druhé části semináře se ujal slova prof. Dr. Håkan Alfredson, který se jako jeden z nejvýznamnějších mezinárodních ortopedických chirurgů podělil o své mimořádné klinické zkušenosti v oblasti léčby chronické bolesti šlach. Ve své přednášce představil především unikátní inovace v operačních technikách Achillovy šlachy, na jejichž vývoji se v rámci mnohaletého výzkumu intenzivně podílel.

Kosice_sport_m03

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Håkan Alfredson, PhD, je mezinárodní ortopedický chirurg a profesor tělovýchovného lékařství, který se více než 30 let věnuje léčbě pacientů se zraněními a úrazy způsobenými při sportu a cvičení, a to včetně vrcholových sportovců. Je jedním z předních světových konzultantů se specializací na léčbu chronické bolesti šlach. V této oblasti prováděl ve spolupráci s univerzitou v Umeå několikaletý výzkum, který přinesl významné výsledky ve vývoji nových léčebných postupů, především při léčbě chronické bolesti Achillovy šlachy, čéšky a dalších typů šlach. Odbornou specializaci v oboru ultrazvukové technologie získal prof. Alfredson na klinice Mayo Clinic v USA. Jako hlavní řečník se účastní řady mezinárodních odborných konferencí a seminářů a věnuje se intenzivní publikační činnosti, která zahrnuje více než 150 odborných prací. Působil jako lékař švédského národního hokejového juniorského týmu a lékař profesionálního hokejového týmu Färjestad BK.

Kosice_sport_m01

 

 

 

 

 

 

Björn Aasa, MaSci, RPT, je certifikovaný fyzioterapeut se specializací na bolest pohybového aparátu. V oboru fyzioterapie získal titul Master of Science na univerzitě v Umeå. V rámci doktorandského studia se jako člen univerzitního výzkumného týmu podílí na řadě vědeckých projektů a klinických studií, např. na téma rehabilitace pacientů s nociceptivní mechanickou bolestí dolní části zad, důležitosti motorické kontroly a kontroly pohybu při vyhodnocování a rehabilitaci u pacientů s poruchami pohybového aparátu či vztahem mezi fyzickou aktivitou a kapacitou a muskuloskeletální bolestí. V roce 2015 získal cenu “JOSPT 2015 Excellence in Research” odborného časopisu Journal of Ortopaedic and Sports Physical Therapy v kategorii vědeckých ocenění. Dlouhodobě se věnuje výuce manuální ortopedické terapie a poruch pohybového aparátu. V letech 2009 až 2015 byl prezidentem švédské organizace Swedish Orthopaedic Manual Therapy Organisation.