Pokročilé endoskopické výkony

Při léčbě bolesti zad využíváme na pracovištích EuroPainClinics široké spektrum miniinvazivních a endoskopických výkonů, které přináší pacientovi řadu výhod a benefitů. Jedná se o unikátní perkutánní (neboli „skrze kůži vedené“) endoskopické výkony pod precizní a bezpečnou kontrolou rentgenu a videonavigace. Speciální minikamera zavedená do páteřního prostoru přenáší obraz na monitor a umožňuje operatérovi pracovat pod kontrolou videa, podobně jako například při artroskopii kolene. 

Váš ošetřující lékař, který v rámci vaší léčby rozhodne o provedení endoskopického výkonu, vás bude podrobně informovat o typu výkonu a komplexním způsobu jeho provedení, poučí vás o účincích výkonu a případných rizicích. Neváhejte se zeptat na vše, co vás ohledně výkonu zajímá!

Před endoskopickým výkonem na sále obdržíte přesné instrukce od lékaře včetně žádanky na předoperační vyšetření.

Základní informace k průběhu miniinvazivního a endoskopického výkonu:

  • Pacient je při výkonu v místní anestezii, jsou podána pouze lehká sedativa a léky proti bolesti, pouze zřídka je nutná krátká celková anestezie.     
  • Před výkonem je nezbytně nutné informovat sestry a lékaře o jakékoliv vaší farmakoterapii (lécích, které užíváte).
  • Endoskopické výkony probíhají bez hospitalizace. Po výkonu budete odpočívat doporučenou dobu (cca do 120 minut) na odpočinkovém pokoji, poté se můžete navrátit do svého domova. Osobní řízení automobilu po výkonu není možné – zajistěte si prosím doprovod, který vás odveze domů. Ideální je vpolosedě na místě spolujezdce se sklopenou sedačkou.
  • Podle typu endoskopického výkonu vám bude lékařem doporučena doba pro rekonvalescenci. Pracovní neschopenku vystavuje obvodní lékař.
  • První kontrola probíhá bezprostředně po výkonu před propuštěním do domácí péče. Druhá kontrola proběhne 1-2 den po výkonu, kdy vás bude telefonicky kontaktovat sestra. Na třetí, osobní kontrolu vás pozveme do ambulance 5 až 8 týdnů po výkonu.
  • Bezprostředně po operaci, v průběhu vaší rekonvalescence i v následujícím období v případě komplikací či zhoršení vašeho zdravotního stavu prosím kdykoliv neprodleně kontaktujte lékaře či sestru. Po absolvovaném endoskopickém výkonu je pacientům k dispozici „horká linka“ pro dotazy a poradenství, které poskytují specializované sestry.