Osteoartróza (OA) je jedním z nejběžnějších nezánětlivých onemocnění kloubů. Postihuje zejména velké, tzv. váhonosné klouby (kyčelní, kolenní kloub), projevuje se však i u menších kloubů, např. prsty. OA může být vyvolána lokálním opotřebením kloubu, který vede čas od času k bolestivému zánětu. Při osteoartróze začíná chrupavka pokrývající povrch kloubních kostí vstupujících do klubů (neboli kloubní chrupavka) degenerovat; přitom vzniká bolest a otok.

Degenerace kloubu může být uspíšena vrozenou vadou, poraněním, infekcí, velkou roli hraje i obezita, ale např. i zaměstnání, kdy je kloub dlouhodobě zatěžován v důsledku opakované činnosti. Chrupavka „eroduje“ resp. opotřebovává se s postupujícím věkem člověka a postihuje nejčastěji osoby okolo 60 let věku, výjimkou však nejsou mladší ročníky (od 45-50 let věku).

Na pracovištích EuroPainClinics poskytujeme léčbu bolesti kolenního kloubu při pokročilé osteoartróze využitím originální radiofrekvenční terapie s následnou kryoablací, neboli zmrazením nervových struktur.

Jak výkon probíhá?

Výkon se provádí speciální sondou, která je připojena na generátor za účelem pulzní radiofrekvence s následnou kryoanalgezií. Výkon je určen pro pulzní radiofrekvenci nervových struktur a následně jejich zmrazení. Slouží k dlouhodobému tlumení bolesti. Umístění sondy je pod RTG, CT nebo USG navigací.

Výhody výkonu Pulzní radiofrekvence s následnou kryoablací

  • Bez rizika vzniku sekundární bolesti, zjizvení tkáně a poškození cév
  • Výkon může být opakován (nervy dorůstají)
  • Perkutánní (čili skrze kůži vedený), miniinvazivní výkon v lokální anestezii
  • Bez nutnosti hospitalizace
  • Délka výkonu do 30 min

Diagnostický výkon

Blokáda senzitivních nervových zakončení kolenního kloubu
Vpíchnutím lokálního anestetika do blízkosti třech genikulárních (kolenních) nervů zjistíme, zda následná rádiofrekvenční denervace bude dostatečně účinná. Účinná látka způsobuje krátkodobé odstranění bolesti kolenního kloubu.

Co se děje po výkonu

  • Po výkonu pacient setrvá lékařem doporučenou dobu v čekárně, následně se navrací domů
  • Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost

Více informací a online objednání