Pokročilý miniinvazivní endoskopický výkon se nejčastěji provádí u pacientů s chronickou bolestí zad, kterou způsobují některé typy vyhřezlých meziobratlových plotének. Výhřez ploténky se může projevovat výpadkem citlivosti až nehybností končetiny. U takovýchto pacientů nedochází k dlouhodobému zlepšení po periradikulární terapii (PRT) a mají nález na magnetické rezonanci (MRI).

Jak výkon probíhá?

Pod kontrolou rentgenového záření se k páteři (nejčastěji laterálně, tj. z boku přes foramen intervertebrale) zavádí speciální jehla pro vytvoření pracovního kanálu. Poté je zaveden endoskopická kamera (endoskop) a soustava pracovních nástrojů. Zavedený endoskop zobrazí, do jaké míry vyhřezlá ploténka tlačí na nervový kořen. Za neustálé vizualizace se následně odstraňuje speciálními kleštěmi vyhřezlá část ploténky. Ploténka je na závěr ošetřena tepelnou radiofrekvencí, která zataví zadní prstenec poškozené ploténky v zadním ploténkovém segmentu. Cílem je snížit riziko opětovného vyhřeznutí a odstranit patologické nervové struktury okolo ploténky i uvnitř způsobující bolest zad.

Poznejte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů

Výkon bez hospitalizace

Výkon v lokální a lehké anestezii (analgosedaci)

Doba trvání výkonu: od 40 do 90 minut

Animační video

Co se děje po výkonu

  • Pacient po zákroku setrvá cca 120 minut na odpočinkovém sálu a poté se v doprovodu jiné osoby může navrátit do svého domova.
  • Po výkonu obdržíte lékařskou zprávu, kde doporučujeme 4 až 6 týdnů pracovní neschopnost (neschopenku vystavuje obvodní lékař).
  • Po výkonu nelze osobně řídit automobil – je nutné zajistit si doprovod. Převoz je ideální na místě spolujezdce se sklopeným sedadlem.
  • První 1-2 dny je doporučen pobyt na lůžku, s omezeným sezením a stáním, během prvního týdne klidový režim
  • Od 7. dne po operaci zahajuje pacient pooperační režim s pohybovými doporučeními, cvičením a fyzioterapií.
  • Návrat k běžným činnostem a do zaměstnání je velmi individuální. Záleží na zdravotním stavu pacienta, procesu hojení měkkých tkání, na typu zaměstnání aj. Obvykle se jedná o dobu 4 až 6 týdnů po výkonu.
  • Telefonicky vás budeme kontaktovat za 24 hod. po výkonu a za 14 dní po výkonu.
  • Kontrola vašeho zdravotního stavu na našem pracovišti proběhne 5-8 týdnů po výkonu.

Jak probíhá rekonvalescence

Cílem léčby je dosažení úlevy od bolesti jejím odstraněním nebo snížením její intenzity a tím zlepšení kvality života pacienta. V průběhu rekonvalescence je proto potřebné aktivně se zapojit do programu pooperačních a pohybových opatření, které vám pomohou se rychleji zotavit a vrátit do běžného života. O těchto opatřeních vás přímo po výkonu poučí podrobně váš lékař. Pacienti po endoskopickém výkonu se mohou s jakýmkoliv dotazem obrátit na specializovanou sestru.