Vyhřezlá ploténka – hernie disku

Trápí vás nepříjemná bolest v bedrech spojená také s šířením do dolní končetiny?  

Meziobratlová ploténka (disk) je tvořena pevným vnějším vazivovým prstencem a rosolovitým vnitřním jádrem. Při narušení vnější vrstvy ploténky se vnitřní část jádra tlačí ven. Vzniká výhřez ploténky (nebo-li odborně hernie disku či prolaps disku) jako nejčastější příčina bolesti zad.

Hlavní specializací našich pracovišť Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics je precizní diagnostika a léčba bolesti zad se zaměřením na oblast bederní páteře nejčastěji v důsledku výhřezu ploténky a léčba bolesti zad po operaci páteře v důsledku syndromu selhání operační léčby. Na našich specializovaných pracovištích EuroPainClinics poskytujeme miniinvazivní a endoskopické výkony, které vám mohou přinést účinnou úlevu od bolesti. O možnosti léčby se můžete kdykoliv informovat prostřednictvím bezplatné služby E-konzultace. Jedná se o on-line dotazník, na jehož základě probíhá předběžné lékařské posouzení vhodnosti léčby ještě před návštěvou ambulance, čímž výrazně šetříme váš čas i náklady a zrychlujeme stanovení léčebného plánu. 

Pokud váš nález na magnetické rezonanci prokazuje degenerativní změny na meziobratlové ploténce, obraťte se na naše specialisty pomocí bezplatné E-konzultace a zjistěte, jakou pomoc a optimální řešení vám na pracovištích EuroPainClinics můžeme poskytnout.

Zdravotní péče je hrazena pojišťovnami, aktuální přehled pro jednotlivá pracoviště naleznete na stránce Informace o zdravotních pojišťovnách

Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka

Páteř – pevná osa lidského těla

Páteř je pevnou a pružnou osou těla s řadou pro život nezbytných funkcí. Na její kondici mají vliv nejen opotřebení spojené s věkem, ale také nesprávné pohybové návyky, špatné držení těla, špatný styl chůze, ale i sezení, nedostatek pohybu, sedavý styl života (nejčastěji spojen s výhřezem ploténky – hernií ploténky), kouření, nesprávná životospráva a další faktory. Mimo bolesti zad, výhřezy (herniacemi) plotének s projevy tzv. kořenové bolesti jsou s ní spojeny i blokády obratlů, svalová nerovnováha, skolióza, spondylóza, osteofyty (kostní výrůstky), ischias, stenózy, fazetový syndrom (spojen s poškozením meziobratlových kloubů) a další.

Koho nejčastěji výhřez ploténky postihuje?

Ohledně příčin bolesti dolní části zad a případně dolní končetiny je důležité rozdělit pacienty na několik věkových skupin, záleží na tom v jaké se vyskytují. Zatímco u starších pacientů se vyskytují hlavně kloubní obtíže okolo páteře a zúžení páteřního kanálu, přičemž typické je kulhání při chůzi; u mladších pacientů je nejčastější příčinou kořenového syndromu výhřez ploténky (hernie, prolaps) ploténky. Nejčastější úrovní, kde se výhřez ploténky projevuje, je oblast mezi prvním bederním obratlem a křížovou kostí nebo mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem.

Pohyb a poškození ploténky (disku)

Obtíže, které způsobuje výhřez ploténky (prolaps) ploténky, mohou mít dva průběhy. Pomalý nástup obtíží je spojený s dlouhodobými pohyby – tzv. pohybovými vzorci či stereotypy při ohýbání páteře, které vznikají např. při sedání si. Druhý nástup je spojený s prudkým předklonem, např. při zvedání předmětu z podlahy a je spojený s ostrou, bodavou bolestí. Akutní stav trvá většinou okolo dvou týdnů.

Výhřez na zadní levé straně ploténky znamená, že páteř byla opakovaně ohýbána dopředu a doprava. Tímto typem výhřezu ploténky trpí například lidé, kteří se věnují manuální práci, při které jsou nuceni opakovaně zvedat a nakládat břemena, jako je nakládka a vykládka, házení lopatou. Nevyhýbá se ani sportovcům nebo osobám s asymetrickými kyčlemi, které způsobují, že jejich pohyb je v jednom směru dominantnější.

Jiný typ poškození ploténky způsobuje opakovaný otáčivý (rotační) pohyb, který může vést až k jejímu „roztržení“.

Zdroj: The Human Body Book, EuromediaGroup, wikipedia.cz, Mechanika zad, Mladá fronta

Jaké příznaky provázejí výhřez ploténky?

  • Bolest vyzařující ve spádové oblasti podle postiženého úseku páteře.
  • Bolest vycházející z ploténky je spojená s činnostmi, které zvyšují tlak na její vnitřní jádro: sezení, předklon, kašel nebo kýchání, bolest nohou při sezení, vstávání nebo chůzi
  • Ploténka může tlačit na jednu stranu (jednostranná bolest) nebo na obě strany či do středu míchy (oboustranná souměrná bolest).
  • Čím je výhřez ploténky větší, tím více tlačí na nerv a tím dále také dosahuje i bolest.

Tlak vyhřezlé ploténky na nervové kořeny je příčinou vzniku kořenového syndromu, který provází soubor charakteristických projevů tzv. kořenové bolesti.

Jaké jsou typické projevy kořenového syndromu?

  • vyzařující bolest v jedné či více “spádových” oblastech nervových kořenů, především na dolní končetině,
  • snížení funkce a oslabení končetiny (neschopnost zvednout nohu do schodů, neschopnost postavit se na špičky, zakopávání aj.),
  • ztráta až vymizení citlivosti nebo svalové síly končetiny, v prstech,
  • jednostranná bodavá, pulzující či pálivá bolest, mravenčení, brnění, aj.
  • bolest projevující se např. při ohýbání se dopředu, sezení, chůzi, kašli, tlaku na stolici, případně i v klidu, aj.

Co je nejčastější příčinou výhřezu ploténky – hernie disku?

  • Nadměrná zátěž, jednostranné přetížení páteře
  • Degenerativní opotřebení plotének
  • Dlouhodobé vadné držení těla, oslabené břišní a zádové svalstvo
  • Úrazy
  • Výhřez ploténky se často projeví při prudkém pohybu (nejčastěji z předklonu do narovnání se – tzv. „rupne“ v zádech).

Jak bolest vycházející z ploténky diagnostikujeme

hernie disku

K potvrzení či vyvrácení diagnózy, že příčinou bolesti je poškozená meziobratlová ploténka používáme diagnostický výkon zvaný provokační diskografie. Jde o podání kontrastní látky do postižené ploténky (disku), čímž dojde k zobrazení její struktury a zároveň je tím možné vyprovokovat u pacienta bolest, díky čemuž je schopen potvrdit nebo vyvrátit, zda jde právě o ten druh bolesti, který ho dlouhodobě trápí. Následně je možné přistoupit k další terapii miniinvazivními a endoskopickými výkony.

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopické výkony

Jak probíhá léčba výhřezu ploténky v EuroPainClinics

Základem léčby je precizní diagnostika bolesti zad, která zahrnuje několik typů diagnostických výkonů, jimiž lokalizujeme a identifikujeme příčinu-zdroj vaší bolesti. V případě potřeby stanovujeme v rámci léčebného plánu další terapeutický postup s použitím miniinvazivních a endoskopických výkonů včetně speciálních funkčních stabilizačních cvičení. Více informací najdete v sekci průběh léčby na pracovištích EuroPainClinics

Vyhřezlá ploténka – léčba

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní výkony:

Endoskopické výkony:

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace