Vyhřezlá ploténka

Hlavní specializací pracovišť Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics je precizní diagnostika a léčba chronické bolesti zad se zaměřením na oblast bederní páteře nejčastěji v důsledku výhřezu ploténky a léčba bolesti zad po operaci páteře v důsledku syndromu selhání operační léčby.

Pokud váš nález na magnetické rezonanci prokazuje degenerativní změny na meziobratlové ploténce, obraťte se na naše specialisty a zjistěte, jakou pomoc a optimální řešení vám na pracovištích EuroPainClinics můžeme poskytnout.

Meziobratlová ploténka je tvořena pevným vnějším vazivovým prstencem a rosolovitým vnitřním jádrem. Při narušení vnější vrstvy ploténky se vnitřní část jádra tlačí ven. Vzniká výhřez ploténky jako nejčastější příčina bolesti zad.

Jaké příznaky provázejí výhřez ploténky?

 • Bolest vyzařující ve spádové oblasti podle postiženého úseku páteře.
 • Bolest vycházející z ploténky je spojená s činnostmi, které zvyšují tlak na její vnitřní jádro: sezení, předklon, kašel nebo kýchání, bolest nohou při sezení, vstávání nebo chůzi
 • Ploténka může tlačit na jednu stranu (jednostranná bolest) nebo na obě strany či do středu míchy (oboustranná souměrná bolest).
 • Čím je výhřez ploténky větší, tím více tlačí na nerv a tím dále také dosahuje i bolest.

Tlak vyhřezlé ploténky na nervové kořeny je příčinou vzniku kořenového syndromu, který provází soubor charakteristických projevů tzv. kořenové bolesti.

Jaké jsou typické projevy kořenového syndromu?

 • vyzařující bolest v jedné či více “spádových” oblastech nervových kořenů, především na dolní končetině,
 • snížení funkce a oslabení končetiny (neschopnost zvednout nohu do schodů, neschopnost postavit se na špičky, zakopávání aj.),
 • ztráta až vymizení citlivosti nebo svalové síly končetiny, v prstech,
 • jednostranná bodavá, pulzující či pálivá bolest, mravenčení, brnění, aj.
 • bolest projevující se např. při ohýbání se dopředu, sezení, chůzi, kašli, tlaku na stolici, případně i v klidu, aj.

Co je nejčastější příčinou výhřezu ploténky?

 • Nadměrná zátěž, jednostranné přetížení páteře
 • Degenerativní opotřebení plotének
 • Dlouhodobé vadné držení těla, oslabené břišní a zádové svalstvo
 • Úrazy
 • Výhřez ploténky se často projeví při prudkém pohybu (nejčastěji z předklonu do narovnání se – tzv. „rupne“ v zádech).

Jak bolest vycházející z ploténky diagnostikujeme

K potvrzení či vyvrácení diagnózy, že příčinou bolesti je poškozená meziobratlová ploténka používáme diagnostický výkon zvaný provokační diskografie.

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopický výkon

Jak probíhá léčba v EuroPainClinics

Základem léčby je precizní diagnostika bolesti zad, která zahrnuje několik typů diagnostických výkonů, jimiž lokalizujeme a identifikujeme příčinu-zdroj vaší bolesti. V případě potřeby stanovujeme v rámci léčebného plánu další terapeutický postup s použití miniinvazivních a endoskopických výkonů včetně speciálních funkčních stabilizačních cvičení. Více informací najdete v sekci průběh léčby na pracovištích EuroPainClinics

Léčba

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní terapeutické výkony:

Endoskopické výkony:

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace