Inovativní systém umožňuje bezpečný a účinný přístup k poškozené meziobratlové ploténce bez poškození okolních struktur. Tato metoda poskytuje možnost léčby částečně vyhřezlé ploténky pacientům, u nichž nebyla úspěšná konzervativní léčba, nechtějí absolvovat nebo ještě nejsou připraveni na větší operaci.

Jak výkon probíhá?

Výkon probíhá ve třech fázích. V první se provede napíchnutí ploténky speciální jehlou, která slouží jako pracovní kanál. Přes tuto jehlu se zavede druhé, pracovní mikroinstrumentárium, za pomoci kterého se vybere část degenerované vnitřní tkáně. Odebráním části jádra dojde k tzv. dekompresi (uvolnění vnitřního tlaku) pod výhřezem ploténky a následně zmírnění tlaku na nervový kořen. Poté se radiofrekvenční sondou ploténka zataví, aby se snížilo riziko opakovaného vyhřeznutí. Na závěr se radiofrekvenčně zničí patologické nervy v zadní části ploténky. Limitace výkonu je dostatečná výška ploténky.

Poznejte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů

Výkon bez hospitalizace

Výkon v lokální anestezii v kombinaci s mírnou analgosedací (lehká anestezie)

Doba trvání výkonu: cca 30-60 minut

Animační video

Co se děje po výkonu

  • Pacient po zákroku setrvá cca do 120 minut na odpočinkovém pokoji a poté se v doprovodu jiné osoby může navrátit do svého domova.
  • Po výkonu nelze osobně řídit automobil.
  • První 2-3 dny je doporučen maximální klid na lůžku, s omezeným sezením a stáním.
  • Od 7. dne po operaci zahajuje pacient pooperační režim s pohybovými doporučeními, cvičením a fyzioterapií.
  • Návrat k běžným činnostem a do zaměstnání je velmi individuální. Záleží na zdravotním stavu pacienta, procesu hojení měkkých tkání, na typu zaměstnání aj. Obvykle se jedná o dobu 4 až 6 týdnů po výkonu.

Jak probíhá rekonvalescence

Cílem léčby je dosažení úlevy od bolesti jejím odstraněním nebo snížením její intenzity a tím zlepšení kvality života pacienta. V průběhu rekonvalescence je proto potřebné aktivně se zapojit do programu pooperačních a pohybových opatření, které vám pomohou se rychleji zotavit a vrátit do běžného života. O těchto opatřeních vás přímo po výkonu poučí podrobně váš lékař. Pacienti po endoskopickém výkonu se mohou s jakýmkoliv dotazem obrátit na specializovanou sestru.