Tipy pro prevenci bolesti zad: Sedavý styl života

378 | 4 min

Sedavý styl života je z hlediska zdraví člověka jedním z nebezpečných trendů dnešní doby. Přispívá ke špatné kvalitě zdraví a vzniku řady nemocí. Bez nadsázky lze říci: čím více sezení, tím vyšší jsou zdravotní rizika, a to včetně bolesti zad a vzniku výhřezu ploténky. Na co je dobré preventivně myslet, abychom se vyhnuli komplikacím?

Sedavý styl života je synonymem fyzické nečinnosti neboli neaktivity. „Vsedě“ trávíme stále víc a víc času: při cestování do a ze zaměstnání, ve volném čase při sledování televize, za počítačem, při hraní videoher. Málo pohybu, respektive fyzické aktivity ovlivňuje tělo v mnoha oblastech – zhoršuje se svalová síla a celkově fyzická kondice, kosti mohou slábnout a ztrácet důležité minerály, zpomaluje se metabolismus těla včetně odbourávání tuků a cukrů, snižuje se imunita, projevuje se tendence vyššího vzniku zánětů a bez pravidelného spalování narůstá tělesná hmotnost.

Sezení se zároveň řada lidí nevyhne z podstaty výkonu svého sedavého povolání. Dlouhodobé sezení za počítačem, u pracovní přepážky nebo za volantem si bezesporu vybírá daň na našem těle. Na vině je především nesprávný způsob sezení, kdy máme tendenci se při sezení hrbit, kroutit, naklánět se dopředu, nebo sedět s nohou přes nohu. Sezení je většinou spojeno se špatným držením těla, a to přispívá k řadě závažných následků. Nejčastěji trápí bolest zad – zejména bederní a krční páteře a bolest kloubů. Sedavý styl života však s sebou nese i riziko nadváhy, diabetu, ochablosti svalů či vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Pro péči o své zdraví a tělo je nutné naučit se správné pozici sedu a myslet především na dodržování pravidel při sezení. Myslete také na to, že sed patří k pozicím, které nejvíce zatěžují meziobratlové ploténky.

Několik tipů, jak předejít bolesti zad a riziku výhřezu ploténky máme pro vás zde:

  • Seďte opřeni o zadní opěrku židle, nikoliv na okraji sedáku.
  • Používejte bederní váleček k podložení zad (může být i polštářek či srolovaný ručník)
  • Při sezení mějte vždy chodidla na podlaze. Pokud je to u vaší židle možné, nastavte si správnou výšku.
  • Nikdy neseďte se zkříženýma nohama.
  • Seďte s rameny směrem dozadu, lopatky směřují dolů. Pozor však na „strnulý“ posed – čas od času se uvolněte, opřete o opěradlo židle, bederní páteř nechte lehce zakřivenou.
  • Střídejte polohy při sezení, pokud je příležitost. Sezení v kuse na židli by nemělo přesáhnout tři hodiny. Vhodné je prokládat jej přestávkami po 15-30 minutách sezení – stačí vstát, protáhnout se, projít se, uvolnit záda a ramena.
  • Dbejte na ergonomické uspořádání pracovního místa a pracovních nástrojů, pokud dlouhodobě sedíte při výkonu zaměstnání. Správná organizace vám umožní komfortní práci bez námahy a zbytečné bolesti a nepohodlí.
  • Pokud je to možné a vyhovuje vám to, používejte k sezení doma či v práci velký gymnastický míč – pomáhá správnému nastavení rovnováhy trupu a posilování hlubokého stabilizačního systému.

Zdroje:
Textový archiv EuroPainClinics, fyzio. epc, medlineplus.gov, who.int