Každá část páteře je ohrožena zraněním či degeneračními procesy, které mohou vést k bolestem. Stejně tak i po operaci může existovat riziko, že se nepodaří problém vyřešit, případně může dojít k dalším změnám či onemocněním, které způsobují bolesti. 

Jednou z příčin bolesti je tzv. syndrom selhání operační léčby (FBSS – failed back surgery syndrom). Jedná se o situaci, kdy operace páteře byla technicky a anatomicky provedena správně, přesto se bolest zad u pacienta nezměnila, zhoršila se, nebo se objevila nová. Statisticky se projevuje až u třetiny operovaných pacientů.

Příčiny a projevy – FBSS syndrom

FBSS je jednou z častých příčin tzv. kořenového syndromu, který může být zdrojem bolesti bederní páteře. Kořenový syndrom vzniká v důsledku útlaku, dráždění nebo poškození nervového kořene. 

Zdroje bolesti mohou být různé, přičemž častou příčinou je epidurální fibróza, tedy nadbytek či zmnožení vazivové tkáně v páteřním prostoru, která způsobuje jeho zúžení nebo dráždí či utlačuje nervový kořen.

Věděli jste, že…

Pacient často není na syndrom FBSS diagnostikován – neví, proč ho záda bolí a vyhledává stále více způsobů, jak si od bolesti ulevit, nejčastěji zvýšeným množstvím tišících léků, rehabilitací, cvičením.

Jaké příznaky jsou pro syndrom FBSS typické?

 • Ostrá nebo bodavá kořenová (radikulární) bolest bederní páteře
 • Křeče v zádech
 • Bolest vyzařující do jedné či obou končetin
 • Bolest nad nebo pod operovanou oblastí
 • Variabilní bolest v závislosti na místě postižení v páteři
 • Snížení rozsahu pohybu a mobility
 • Chronická (dlouhodobá) bolest trvající šest a více měsíců

Co je zdrojem bolesti?

Zdrojem bolesti může být tzv. epidurální fibróza neboli zmnožená vazivová tkáň, která se po chirurgickém zásahu vytvořila v epidurálním prostoru. Jedná se o patologickou tkáň, která má podobu plátů a vláken. Ty podle stupně závažnosti vytváří souvislou „síť“ a postupně se mění až v hutnou masu tkáně vyplňující epidurální prostor, vznikají tzv. srůsty (adheze). Epidurální fibróza následně dráždí či utlačuje míšní kořen nebo způsobuje zúžení epidurálního prostoru.

Jaké jsou příčiny vzniku FBSS?

 • Spinální stenózy (zúžení míšního kanálu)
 • Utlačení nervu poškozenou ploténkou, recidiva výhřezu
 • Zjizvená tkáň v místě chirurgického řezu
 • Nedostatečně odstraněný výhřez ploténky nebo volně ponechaný její zbytek (fragment)
 • Nepřesná diagnostika bolesti zad před operací
 • Nepřesný výběr pacienta pro chirurgický zákrok
 • Neadekvátní chirurgické zákroky aj.

Jakou léčbu při bolesti zad v důsledku syndromu FBSS poskytujeme?

Pro léčbu bolesti zad v důsledku FBSS provádíme špičkový endoskopický výkon epiduroskopicky asistovaná adheziolýza v epidurálním prostoru (epiduroskopie) pod kontrolou RTG C-ramene a speciální minikamery.

Metoda je efektivní léčbou u pacientů, jimž konzervativní léčba bolesti nepřináší výsledky, nebo již nechtějí bolest dále snášet.

Cílem léčby selhané operace zad je redukce bolesti a zlepšení kvality života pacienta.

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP