Ischias

Ischias (lumbago, ústřel neboli „houser“)

Ischias označuje bolest zad způsobenou problémem se sedacím nervem. Jedná se o největší nerv v našem těle, který začíná ve spodní části zad a pokračuje po zadní části každé nohy. Funkce ischiasu je spojena s dolními končetinami, bederní páteří a kostí křížovou. Pokud dochází k poškození nebo vyvíjení tlaku na sedací nerv (nervus ischiadicus), může to způsobit bolest v dolní části zad, která se šíří do bederní páteře, hýždí a nohou, zejména na zadní straně stehna, jako nejčastější příznaky doprovázející ischias.

Bolest obvykle postihuje pouze jednu končetinu a může se zhoršit, když sedíte, kašlete nebo kýcháte. Noha se také může v některých případech stát méně citlivá, slabší, případně můžete v noze pociťovat mravenčení. Ischias a jeho příznaky se objevují náhle a mohou trvat několik dní nebo i dokonce týdnů.

Koho může ischias postihnout?

Většina osob, které postihne ischias, je ve věku od 30 do 50 let. Je také vyšší pravděpodobnost, že tento problém vznikne během těhotenství u žen kvůli tlaku na sedací nerv z vyvíjející se dělohy. Mezi další příčiny patří vyhřezlá ploténka a degenerativní artritida páteře.

Ischias – příčiny bolesti

Nejběžnější příčinou ischiasu je vyhřezlá ploténka. Disky (neboli ploténky) fungují jako „polštáře“ mezi obratli páteře. S přibývajícím věkem slábnou a stávají se zranitelnějšími. Rosolovité jádro disku se tlačí přes vnější chrupavčitý prstenec směrem ven a tlačí na kořeny sedacího nervu. Přibližně 1 z 50 lidí postihne výhřez ploténky v určitém okamžiku života. Až čtvrtina z nich pak může mít příznaky, které trvají déle než 6 týdnů. Rovněž i přirozené opotřebení obratlů může vést k zúžení míchy. Toto zúžení, nazývané spinální stenóza, může vyvíjet tlak na kořeny sedacího nervu. Spinální stenóza je nejčastější u osob nad 60 let věku.

Mezi další příčiny patří např. svalová křeč, dlouhé sezení v nepohodlné pozici, vzácně osteoartritida u starších osob, zánět některých svalů (např. m. piriformis) nebo vznik vazivových srůstů (epidurální fibróza) v epidurálním prostoru.

Jak se bolest ischiasu projevuje?

  • Zánět sedacího nervu (ischiasu) vyvolává pichlavou bolest vyzařující přes hýždě do dolní končetiny až po prsty na nohou
  • Mravenčení, ochabnutí svalů dolní končetiny až necitlivost
  • Zhoršuje se při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení, kašli
  • Často se projevuje úporná bolest v dolní části zad a končetiny, a to i v noci

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopický výkon

Prevence ischiasu

Pokud jste již jednou ischias měli, existuje možnost, že se objeví znovu. Vždy však můžete podniknout kroky k výraznému snížení pravděpodobnosti návratu:

  • Pravidelně cvičte
  • Dbejte na správné držení těla
  • Zvedání těžkých předmětů provádějte s pokrčenými koleny

Tyto kroky vám mohou pomoci vyhnout se zraněním zad, které mohou vést k bolesti zad způsobené problémům se sedacím nervem – ischiasem.

Léčba ischiasu

Existují kroky, které můžete udělat doma, abyste zmírnili ischias, respektive bolest, kterou způsobuje. Obzvláště užitečná může být vyhřívací podložka nebo led. Aplikujte teplo nebo led přibližně 20 minut každé dvě hodiny. Experimentujte, abyste zjistili, která verze poskytuje větší úlevu, nebo zkuste mezi nimi střídat. Přípravky proti bolesti na volný prodej mohou také poskytnout krátkodobou úlevu od ischiasu. Možné jsou nesteroidní protizánětlivé léky, případně vám může výrazně pomoci injekce s podáním steroidů na snížení zánětu. Během léčby na ischias se snažte zůstat vždy aktivními. Pohyb může skutečně pomoci snížit zánět a bolest. Fyzioterapeut vám může ukázat, jak jemně natáhnout hamstringy a dolní část zad. Cvičení tai-chi nebo jógy může pomoci stabilizovat postiženou oblast a posílit vaše tělo. V závislosti na stavu se některé cvičení nemusí doporučit. Lékař může také doporučit krátké procházky. V závažných případech může lékař doporučit injekci steroidů do oblasti páteře, aby se snížil zánět, přičemž podává lék přímo do oblasti okolo sedacího nervu. Pokud je váš ischias způsoben hernií disku a po čtyřech až šesti týdnech stále způsobuje silnou bolest, chirurgický zákrok může být jedinou alternativou. V tomto případě se odstraní část herniovaného disku, aby se zmírnil tlak na sedací nerv. Přibližně až přes 90 % pacientů pociťuje okamžitou úlevu od absolvování tohoto typu zákroku.

Léčba ischiasu v EuroPainClinics začíná precizní diagnostikou bolesti při vstupním vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu vašich příznaků. Abychom zjistili, zda vás skutečně trápí ischias, lékař se vás dotáže, jak bolest začala a kde přesně ji pociťujete. Může také požádat, abyste si zkusili dřepnout, chodili po patách nebo na špičkách, nebo zvedli nohu, bez ohnutí v koleni. Tyto svalové testy nám mohou pomoci určit, zda je podrážděn sedací nerv a zda je ischias správnou diagnózou.

Lékař může pro diagnostiku ischiasu nařídit podrobné zobrazovací testy, například MRI (magnetická rezonance), aby získal více informací o místě a příčině podrážděného sedacího nervu. MRI může ukázat zarovnání páteřních disků, vazů a svalů. Užitečné zobrazení míchy a nervů může být provedeno také pomocí CT. Určení příčiny ischiasu může výrazně pomoci průběhu léčby.

Základem úspěšné léčby ischiasu je tedy precizní diagnostika bolesti zad, která zahrnuje několik typů diagnostických výkonů, kterými lokalizujeme a identifikujeme příčinu – zdroj vaší bolesti ischiasu. V případě potřeby stanovujeme v rámci léčebného plánu další terapeutický postup s použitím miniinvazivních a endoskopických výkonů včetně speciálních funkčních stabilizačních cvičení.

Léčba v EuroPainClinics

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní terapeutické výkony:

Sdílet tento článek přátelům

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace
OZNÁMENÍ: Provoz pracovišť EuroPainClinics opět zahájen – Praha od 30.3.2020, Brno od 7.4.2020 více informací