Ischias (sciatica, lumbago, ústřel neboli lidově „houser“) jsou popisné výrazy, kterými se označuje takzvaný lumbo-ischiadický syndrom, tedy bolest zad s vyzařováním do dolní končetiny nehledě na příčinu (označení je původně odvozeno od „sedací oblasti“, kam často bolest vyzařuje). V převážné většině případů označení ischias tak nemá nic společného se sedacím nervem a jeho drážděním, či dokonce jeho zánětem, jakkoli i tento původ bolesti je možný. Bolest vzniká stlačením, skřípnutím nebo podrážděním nervových kořenů v lumbosakrální páteři (dolní část zad).

Jaké jsou nejčastější projevy bolesti ischiasu?

Ischias se projevuje ostrou, pálivou až elektrizující bolestí v dolní části zad (bolest v kříži), která vyzařuje či vystřeluje přes hýždě dolů do končetiny. Bolest obvykle postihuje pouze jednu končetinu. Zhoršuje se při prudkém pohybu, dlouhodobém sezení, ale také například při kašli nebo kýchání, projevuje se také v noci. Končetina se může v některých případech stát méně citlivou, slabší, slabost se může projevovat až v chodidle. Bolest může doprovázet pocit mravenčení. 

Co je příčinou bolesti ischiasu?

Problém, který označujeme jako ischias, může často vzniknout pouze jako funkční porucha při přetížení, prochlazení, dlouhém sezení, nevhodné zátěži a podobně. Podobné příznaky ale často způsobuje i vyhřezlá ploténka utlačující nervový kořen. Mezi další příčiny patří postižení kloubů kolem páteře, svalové spazmy, spinální stenóza (zúžení páteřního prostoru), foraminostenóza (zúžení otvoru pro vystupující nervový kořen) spondylolistéza (vychýlení obratle), vzácně infekce, zranění nebo dokonce nádorová onemocnění.

Kdy navštívit lékaře

Cílem léčby ischiasu je zvýšit pohyblivost a snížit bolest. Většina pacientů se symptomy ischias dobře reaguje na konzervativní léčbu, jako jsou léky, cvičení a speciální protažení ischias a fyzikální terapie. Jestliže však příznaky ischiasu přetrvávají déle než 6 týdnů, bolest neustupuje či se zhoršuje, je potřebné navštívit lékaře. Bezodkladně je třeba vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vyskytne silná, nesnesitelná bolest nohou, která trvá několik hodin, necitlivost nebo svalová slabost ve stejné noze, nebo se projeví ztráta kontroly střev či močového měchýře. Může jít o závažné stavy vyžadující okamžité řešení.

Rizikové faktory

Bolesti zad obecně souvisí s degenerativními změnami především bederní páteře a okolních struktur. Proto riziko ischiasu zvyšují faktory, které se podílejí na vzniku a progresi těchto změn:

  • vyšší věk, 
  • nedostatek pohybu, 
  • nadváha, obezita,
  • jednostranné zatížení (při sportu, nebo při fyzicky náročném povolání), 
  • genetické predispozice, 
  • kouření a nevhodná strava.

Jakou léčbu při ischias poskytujeme?

Léčba ischias zahrnuje mimo konzervativní terapii miniinvazivní výkony a chirurgické metody. V EuroPainClinics jsme specialisté na intervenční léčbu bolesti, která zahrnuje široké portfolio miniinvazivních a endoskopických výkonů. Základem léčby je precizní intervenční diagnostika bolesti zad, jejímž cílem je najít zdroj (generátor) bolesti a metodu k jejímu účinnému ovlivnění.

V rámci diagnostiky bolesti provádíme diagnostický výkon Kořenová blokáda pod RTG kontrolou. Jedná se o cílené injekční podání znecitlivujícího léčiva, případně protizánětlivého léku, k jednotlivým kořenům nervů. Na základě efektu výkonu následně lékař navrhuje další terapeutický postup.

Typy výkonů

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní výkony:

Endoskopické výkony:

Regenerativní medicína

Fyzioterapie

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP