Z páteřní míchy vychází otvory mezi obratli 31 párů míšních nervů, z nichž každý se dělí do menších větví v zadní a přední části. Vzájemně se mohou propojovat a vytvářet nervovou pleteň. Uspořádání a názvy nervů odpovídají hlavním oblastem páteře: krční, hrudní, bederní a křížové. Bederní neboli lumbální nervy tvoří pět párů míšních nervů vycházejících z bederních obratlů.

Jaké jsou nejčastější projevy bolesti z kořenových nervů?

Bolest zad vycházející z kořenových nervů se projevuje zejména šířením do dolní končetiny v jedné či více „spádových oblastech“ (dermatomech) nervů – tzv. kořenový syndrom. Mezi typické projevy kořenového syndromu patří silná bolest zad v bederní oblasti, která vystřeluje nebo vyzařuje do zpravidla jedné končetiny. Můžete pociťovat mravenčení, brnění, ostrou bolest, pocity pálení atd. Bolest může provázet částečná či úplná ztráta citlivosti až nehybnost nohy. Dochází ke snížení funkce a omezení svalové síly končetiny spojené s neschopností stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu, především do záklonu a předklonu.

Co je příčinou bolesti?

Útlak, dráždění či mechanické poškození nervového kořene, nejčastěji v důsledku výhřezu meziobratlové ploténky nebo zúžení epidurálního prostoru.

Rizikové faktory

Bolesti zad obecně souvisí s degenerativními změnami především bederní páteře a okolních struktur. Proto riziko vzniku bolesti zvyšují faktory, které se podílejí na vzniku a progresi těchto změn:

  • vyšší věk, 
  • nedostatek pohybu, 
  • nadváha, obezita,
  • jednostranné zatížení (při sportu, nebo při fyzicky náročném povolání), 
  • genetické predispozice, 
  • kouření a nevhodná strava.

Jakou léčbu při bolesti z kořenových nervů poskytujeme?

V EuroPainClinics jsme specialisté na intervenční léčbu bolesti, která zahrnuje široké portfolio miniinvazivních a endoskopických výkonů. Základem léčby je precizní intervenční diagnostika bolesti zad, jejímž cílem je najít zdroj (generátor) bolesti a metodu k jejímu účinnému ovlivnění. 

V rámci diagnostiky bolesti zad provádíme diagnostický výkon Kořenová blokáda pod RTG kontrolou. Jedná se o cílenou injekční aplikaci léčiva do epidurálního prostoru v oblasti postižených nervů nebo do páteřního kanálu ke konkrétnímu nervu.

V případě potřeby další terapie využíváme širokou škálu miniinvazivních a endoskopických výkonů.

Typy výkonů

Diagnostické výkony

Miniinvazivní výkony

Endoskopické výkony

Regenerativní medicína

Fyzioterapie

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP