Na naší páteři se nachází drobné párové meziobratlové neboli facetové klouby, které mají řadu zásadních úloh pro její správné fungování. Spolu s meziobratlovou ploténkou především zajišťují stabilitu páteře. Opotřebení facetových kloubů vyvolává bolest, a to nejčastěji v bederní části zad.

Jaké jsou nejčastější projevy bolesti z meziobratlových kloubů

Bolest vycházející z meziobratlových kloubů (drobné klouby okolo páteře) se projevuje bolestí vycházející z dolní části zad, která se může šířit či vyzařovat do hýždí, třísel a nohou, obvykle po koleno. Bolest je tupá, hluboká, mnohdy těžko popsatelná. Záklon a boční náklon bolest zhoršují, předklon obvykle nečiní problémy. Příznaky jsou intenzivnější při delším sezení nebo stání, mírná námaha může bolest zlepšit. Poměrně typická je ranní ztuhlost a bolesti po stranách zad, které mohou být doprovázené svalovými křečemi.

Co je příčinou bolesti?

Bolest vyvolává nadměrné opotřebení meziobratlových kloubů, nejčastěji v oblasti bederní páteře. Hlavními příčinami jsou poškozená meziobratlová ploténka, nesprávné držení těla, oslabené zádové svaly, poúrazové stavy, nadváha, nadměrná zátěž apod.

Rizikové faktory

Bolesti zad obecně souvisí s degenerativními změnami především bederní páteře a okolních struktur. Proto riziko vzniku bolesti zvyšují faktory, které se podílejí na vzniku a progresi těchto změn:

  • vyšší věk
  • nedostatek pohybu
  • nadváha, obezita
  • jednostranné zatížení (při sportu, nebo při fyzicky náročném povolání)
  • genetické predispozice
  • kouření a nevhodná strava

Jakou léčbu při bolesti z meziobratlových kloubů poskytujeme?

V EuroPainClinics jsme specialisté na intervenční léčbu bolesti, která zahrnuje široké portfolio miniinvazivních a endoskopických výkonů. Základem léčby je precizní intervenční diagnostika bolesti zad, jejímž cílem je najít zdroj (generátor) bolesti a metodu k jejímu účinnému ovlivnění. 

V rámci diagnostiky bolesti provádíme diagnostický výkon Blokáda mediálních ramének, resp. cílené injekční podání znecitlivujícího léčiva do blízkosti těchto malých nervů.

Pokud po tomto zákroku dojde k výraznému zmírnění bolesti, je možné přistoupit k miniinvazivnímu výkonu – tepelné radiofrekvenci páteře. Tento výkon spočívá v aplikaci tepla na příslušné nervy, čímž se přeruší jejich schopnost vést bolestivé podněty do mozku.

Typy výkonů

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní výkony:

Endoskopické výkony:


Regenerativní medicína

Fyzioterapie 

Diagnostika a léčba pohybových poruch v EuroPainClinics Fyzio

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP