Meziobratlové (fazetové) klouby

Bolest vycházející z meziobratlových kloubů

Meziobratlové klouby jsou drobné klouby zabezpečující spojení obratlů páteře. Bolest z těchto kloubů nám umožňují vnímat malé nervy, tzv. mediální raménka.

Jak se bolest projevuje?

 • Bolest vychází z dolní části zad a může vyzařovat do hýždí, třísel
  a nohou, obvykle po koleno.
 • Bolest je tupá, hluboká, mnohdy těžko popsatelná.
 • Záklon a boční náklon bolest zhoršují, obvykle není problém
  s předklonem.
 • Příznaky se zhoršují při delším sezení nebo stání, mírná námaha může bolest zlepšit.
 • Poměrně typická je ranní ztuhlost a bolesti po stranách zad, které mohou být doprovázené svalovými křečemi.

Co je příčinou bolesti?

Bolest vyvolává nadměrné opotřebení meziobratlových kloubů, nejčastěji v oblasti bederní páteře. Hlavními příčinami jsou poškozená meziobratlová ploténka, nesprávné držení těla, oslabené zádové svaly, pouúrazové stavy, nadváha, nadměrná zátěž apod.

Jakou léčbu při bolesti z meziobratlových kloubů poskytujeme

 • V rámci diagnostiky bolesti provádíme diagnostický výkon „Blokáda mediálních ramének“, resp. cílené injekční podání znecitlivujícího léčiva do blízkosti těchto malých nervů.
 • Pokud po tomto zákroku dojde k výraznému zmírnění bolesti, je možné přistoupit k miniinvazivnímu zákroku – tepelné radiofrekvenci páteře. Při tomto zákroku se jedná o aplikaci tepla na příslušné nervy, čímž se přeruší jejich schopnost vést bolestivé podněty do mozku.

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopický výkon

Jak probíhá léčba v EuroPainClinics

Základem léčby je precizní diagnostika bolesti zad, která zahrnuje několik typů diagnostických výkonů, jimiž lokalizujeme a identifikujeme příčinu-zdroj vaší bolesti. V případě potřeby stanovujeme v rámci léčebného plánu další terapeutický postup s použití miniinvazivních a endoskopických výkonů včetně speciálních funkčních stabilizačních cvičení. Více informací najdete v sekci průběh léčby na pracovištích EuroPainClinics

Léčba

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní terapeutické výkony:

Endoskopické výkony:

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace