Sakroiliakální (SI) kloub je kloub, který spojuje kost křížovou (os sacrum) a kost kyčelní (os ilium). Proto se také setkáváme s výrazem křížokyčelní skloubení. Oblast „kříže“ patří mezi místa, kde se často vyskytují bolestivé stavy, protože je tato oblast vystavena značné zátěži během běžných aktivit.

Základní funkcí SI kloubů je tlumit nárazy mezi horní částí těla a pánví včetně dolních končetin. Přestože samotné pohyby kloubu jsou pouze malého rozsahu, mají zásadní význam pro naši chůzi, celkový pohyb a posturu (správný postoj a držení) těla.

V případě dysfunkce SI kloubu se mohou projevit bolesti dolní části zad, a velmi často i dolních končetin. Tyto symptomy se mohou někdy projevovat podobně jako vyzařující bolest do končetin způsobená výhřezem bederní ploténky. Zcela klíčová je proto precizní diagnostika příčiny bolesti.

Jaké jsou nejčastější projevy bolesti z SI kloubu

 • Bolest SI kloubu se projevuje ve spodních bedrech a hýždích. Je popisována obvykle jako tupá, úporná, a je pociťována většinou iniciálně (to znamená v počátcích obtíží) na jedné straně (v dalším průběhu pak často i oboustranně).
 • Bolest se může šířit do boků, hýždě, na boční stehno a typicky do třísel.
 • Typická je ztuhlost a snížení pohybu v dolní části zad, pánvi, bocích, někdy tříslech. Pacient má problém s chůzí, nemůže vystoupat do schodů nebo se předklonit. Může mít pocit, že se „podlomí či zlomí v pase“, což je způsobeno povolenou pánví. Při chůzi si zase člověk ulevuje tím, že přenáší tíhu na nepostiženou končetinu. To se projevuje jako kývavá chůze.
 • Ke zhoršení může dojít při, nebo po zátěži, typická jsou ale i ranní zhoršení, resp. zhoršení po delším odpočinku, a to ve formě ztuhlosti a bolesti, která se rozhýbáním zmírňuje.

Co je příčinou bolesti?

Většina bolestí SI kloubů je způsobena především funkční poruchou. Na jejich vzniku se však může podílet i celá řada dalších faktorů, mezi které zejména patří:

 • Zánět SI kloubu (jako součást skupiny zánětlivých revmatických onemocnění, tzv. spondylartritid)
 • Nesprávné pohybové stereotypy (dlouhodobé sezení, nedostatek pohybu, špatná technika chůze, běhu, sedu, jednostranné dlouhodobé přetěžování)
 • Přirozené degenerativní stárnutí kloubů (v důsledku stárnutí organismu dochází také k přirozeným degenerativním změnám páteře, kostí a kloubů včetně SI kloubu. Klesá stabilita kloubu, snižuje se pohyblivost)
 • Osteoartróza (bolestivé nezánětlivé onemocnění, kdy dochází ke změnám na chrupavce a omezení funkce kloubu, postihuje také SI kloub. Ke vzniku osteoartrózy přispívá celá řada rizikových faktorů včetně nadváhy)
 • Úrazy (pády, autonehody)
 • Nadměrné zatížení SI kloubu (aktivity, u kterých dochází k zatížení nebo přetížení kloubu, ať již sport, fyzická práce, zvedání těžkých břemen aj.)
 • Těhotenství, porod (v důsledku hormonálních změn v těle ženy dochází k povolení vazivové struktury v oblasti pánve, důležitou prevencí je pravidelná fyzická aktivita dle aktuálních možností maminky)
 • Některé typy operací (omezená pohyblivost kyčelních kloubů v důsledku artrózy, nebo po jejich náhradě, určité typy stabilizační operace páteře aj.)
 • Ortopedická onemocnění (v důsledku vyvíjení nerovnoměrného tlaku na jednu stranu pánve, např. při skolióze, rozdílu délky končetin aj.)

Rizikové faktory

Bolesti zad obecně souvisí s degenerativními změnami především bederní páteře a okolních struktur. Proto riziko vzniku bolesti zvyšují faktory, které se podílejí na vzniku a progresi těchto změn:

 • vyšší věk, 
 • nedostatek pohybu, 
 • nadváha, obezita,
 • jednostranné zatížení (při sportu, nebo při fyzicky náročném povolání), 
 • genetické predispozice, 
 • kouření a nevhodná strava.

Jakou léčbu při bolesti z SI kloubu poskytujeme?

V EuroPainClinics jsme specialisté na intervenční léčbu bolesti, která zahrnuje široké portfolio miniinvazivních a endoskopických výkonů. Základem léčby je precizní intervenční diagnostika bolesti zad, jejímž cílem je najít zdroj (generátor) bolesti a metodu k jejímu účinnému ovlivnění. V rámci diagnostiky bolesti provádíme diagnostický výkon Blokáda SI kloubu.

Jedná se o cílené injekční podání znecitlivujícího léčiva, případně protizánětlivého léku, k nervům inervujícím SI skloubení. Na základě efektu výkonu následně lékař navrhuje další terapeutický postup.

Typy výkonů

Diagnostický výkon

Miniinvazivní výkony

Endoskopické výkony

Regenerativní medicína

Fyzioterapie

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP