Pokročilý miniinvazivní a endoskopický výkon je kombinací dvou špičkových výkonů, při kterém dochází k ošetření vyhřezlé meziobratlové ploténky a epidurálního prostoru současně. Při výkonu dochází, na rozdíl od klasické operace, k minimálnímu poškození svalových a kostních struktur. Výhodou této techniky je také rychlejší rekonvalescence a návrat do aktivního života a úspora času, kterou by pacient jinak vynaložil na absolvování dvou operací, včetně dalších aspektů jako delší nutnost pracovní neschopnosti a s tím spojené potenciální snížení životního komfortu.

Jak výkon probíhá?

Pod kontrolou rentgenového záření se k páteři (nejčastěji laterálně přes foramen intervertebrale) zavádí speciální jehla pro vytvoření pracovního kanálu. Poté je zaveden endoskop a soustava pracovních nástrojů. Zavedený endoskop zobrazí, do jaké míry vyhřezlá ploténka tlačí na nervový kořen. Za neustálé vizualizace se následně odstraňuje speciálními kleštěmi vyhřezlá část ploténky. Ploténka je na závěr ošetřena speciální tepelnou radiofrekvencí, která zataví zadní prstenec poškozené ploténky v zadním ploténkovém segmentu. Cílem je snížit riziko opětovného vyhřeznutí a odstranit patologické nervové struktury okolo ploténky i uvnitř způsobující bolest zad.

Po odstranění fragmentu meziobratlové ploténky vstupujeme přes přirozený otvor v kosti křížové (hiatus sacralis) do předního epidurálního prostoru flexibilním endoskopem (epiduroskopem). Cílem tohoto výkonu je optická vizualizace předního epidurálního prostoru v oblasti sakrálního a lumbálního kanálu až do výšky vykonané endoskopické diskektomie. V případě objevu patologických změn v epidurálním prostoru je možná okamžitá přídavná terapeutická intervence (podání protizánětlivých léků, rozrušení adhezí, zbytků fragmentů ploténky).

Poznejte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů

Výkon bez hospitalizace

Výkon se provádí v lehké (analgosedaci), či celkové anestezii

Délka výkonu se pohybuje od 40 do 90 minut

Animační video

Co se děje po výkonu

  • Pacient po zákroku setrvá cca do 120 minut na odpočinkovém sálu a poté se v doprovodu jiné osoby může navrátit do svého domova.
  • Po výkonu obdržíte lékařskou zprávu, kde doporučujeme 4 až 6 týdnů pracovní neschopnost (neschopenku vystavuje obvodní lékař).
  • Po výkonu nelze osobně řídit automobil – je nutné zajistit si doprovod. Převoz je ideální na místě spolujezdce se sklopeným sedadlem.
  • První 1-2 dny je doporučen pobyt na lůžku, s omezeným sezením a stáním, během prvního týdne klidový režim
  • Od 7. dne po operaci zahajuje pacient pooperační režim s pohybovými doporučeními, cvičením a fyzioterapií.
  • Návrat k běžným činnostem a do zaměstnání je velmi individuální. Záleží na zdravotním stavu pacienta, procesu hojení měkkých tkání, na typu zaměstnání aj. Obvykle se jedná o dobu 4 až 6 týdnů po výkonu.
  • Telefonicky vás budeme kontaktovat za 24 hod. po výkonu a za 14 dní po výkonu.
  • Kontrola vašeho zdravotního stavu na našem pracovišti proběhne 5-8 týdnů po výkonu.

Jak probíhá rekonvalescence

Cílem léčby je dosažení úlevy od bolesti jejím odstraněním nebo snížením její intenzity a tím zlepšení kvality života pacienta. V průběhu rekonvalescence je proto potřebné aktivně se zapojit do programu pooperačních a pohybových opatření, které vám pomohou se rychleji zotavit a vrátit do běžného života. O těchto opatřeních vás přímo po výkonu poučí podrobně váš lékař. Pacienti po endoskopickém výkonu se mohou s jakýmkoliv dotazem obrátit na specializovanou sestru.