Epiduroskopie – léčba bolesti zad způsobená vazivovými srůsty

Špičkový miniinvazivní endoskopický výkon se provádí nejčastěji u pacientů s přetrvávající či nově vzniklou bolestí zad po operacích páteře (tzv. syndromu FBSS, failed back surgery syndrom). Zdrojem bolesti je nejčastěji epidurální fibróza (zmnožené vazivo neboli vazivové srůsty) v míšním kanálu, která dráždí míšní kořen nebo způsobuje zúžení epidurálního prostoru. Metoda je efektivní léčbou u pacientů, jimž konzervativní terapie bolesti nepřináší výsledky, nebo již nechtějí bolest dále snášet.

Jak se zákrok epiduroskopie provádí?
V lokální anestezii a pod kontrolou rentgenu je přirozeným otvorem v kosti křížové (hiatus sacralis) zavedena speciální jehla. Přes jehlu se poté zavede endoskop a pracovní nástroje. Pod neustálou vizuální kontrolou je tepelnou radiofrekvencí odstraňována fibrózní tkáň. V případě zúžení epidurálního prostoru se zavádí balonkový katetr, který umožní jeho rozšíření a zpřehlednění. Délka výkonu se pohybuje od 20 do 60 minut. Pacient je v průběhu zákroku v lokální anestezii.

Podrobné informace o zákroku včetně jeho vizualizace můžete zhlédnout v novém videu na našem Youtube kanálu zde

epiduroskopie-video-cz-web

Sdílet tento článek přátelům

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace