Z vašich příběhů: „Dnes už vím, že bych na klasickou operaci ploténky nešla.“

1527 | 4 min

EuroPainClinics

Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze poskytuje precizní diagnostiku a léčbu chronické bolesti včetně léčby kořenového (radikulárního) syndromu bederní páteře.  Mezi pacientky pražské kliniky patří i paní Věra Milojkovičová, která se rozhodla podělit se o svůj příběh.

Paní Milojkovičovou postihly zhruba před 10 lety silné bolesti zad, vzniklé zřejmě v důsledku dlouhodobé zátěže, kterou vyžaduje její profese kosmetičky. Po šesti měsících se její stav nepodařilo nijak zlepšit, ba naopak, poslední tři měsíce se již nemohla prakticky pohybovat, pouze ležela, nepracovala.

„Bolest zad u mě přetrvávala téměř devět měsíců, její intenzita se stále stupňovala a poslední tři měsíce jsem mohla už jen ležet. Psychicky jsem byla na dně a bohužel bylo nutné nasadit i antidepresiva. Znovu jsem se učila chodit, bylo to šílené, bez manžela bych to nezvládla,“ doplňuje Věra Milojkovičová. V té době byla paní Milojkovičová léčena farmaky, užívala léky proti bolesti, ale bez většího efektu, podstoupila sérii infuzí – „kapaček“, které nepomohly, nemohla pracovat. „Vzhledem k již 7mm výhřezu ploténky mi “hrozila” operace. Tu jsem ale, i po poradě se známými i mými zákaznicemi, kteří na operaci zad byli a u většiny se bolest zase vrátila, nechtěla podstoupit“, uvádí paní Milojkovičová a zároveň dodává:„Dnes už vím, že bych na klasickou operaci výhřezlé ploténky nešla. Od lékařů z oboru jsem sice dostala pochvalu, že jsem bolest po tu dlouhou dobu “ustála”, operace ale řeší asi 30 % problému. Mám zákaznice mladší než já a jsou po několika málo letech dvakrát I třikrát reoperované. V tomto ohledu mám tedy jasno.”

Po konzultaci s dalším lékařem jí byl doporučeno zkusit ještě klidový režim, respektive hlavně ležet. Po třech měsících na lůžku bolesti ustaly a dalších 10 let o sobě nedaly prakticky vědět.

Situace se ale změnila během loňského léta, kdy se bolesti objevily znovu. Ataka byla navíc ještě mnohem silnější než v prvním případě a paní Věra tak během třech měsíců, tzn. ještě před vánočními svátky, nebyla schopná pohybu.

„Byla jsem nešťastná, vyděšená. Manžel si tohoto faktu byl evidentně vědom, protože sám začal řešit, co s tím. V podstatě díky němu a skutečnosti, že zná MUDr. Buriánka, jsem se dostala na kliniku  EuroPainClinics, o které jsem do té doby neměla ani tušení,“ doplňuje paní Věra.

„Nejvíce jsem byla překvapená tím, že ihned po zákroku ustoupila největší bolest, a pak, že zákrok byl naprosto bezbolestný. Kdybych to sama nezažila, nevěřila bych,“ komentuje Věra Milojkovičová a dodává: „Neskutečný byl i fakt, že z kliniky jsem odjížděla domů v sedě, a že za dalších 24 hodin jsem byla zcela bez bolesti. Dnes se cítím stále výborně. Samozřejmě na doporoučení lékařů dodržuji určité zásady – nesmím skákat, z postele vstávám z boku, nejdu při pohybu do rotace, nezvedám nic těžkého, nikdy nesedím s nohou přes nohu, sedím vzpřímeně. Nicméně teď už vím, na koho se při případném dalším problému s důvěrou obrátit a tento krok doporučuji všem, které bolest zad trápí. Navíc léčba na klinice EuroPainClinics je hrazena zdravotní pojišťovnou, což je její další pozitivum.“