IronMan Zurich 2019: Mentální i fyzické zrcadlo vlastních schopností

1245 | 3 min

EuroPainClinics

Ironman je jeden z nejnáročnějších triatlonových závodů a titulem „Železný muž“ se může pyšnit každý, kdo zvládne absolvovat tři sportovní disciplíny za striktně daných podmínek a v přesně stanoveném časovém limitu. MUDr. Róbert Rapčan a Ing. Ján Varhol, kteří jsou v extrémním závoděním po řadu let matadory, si tento titul vydobyli 21. července ve švýcarském Zurichu.

IronMan neboli dlouhý triatlon je závod ve třech disciplínách: 3,8 km plavání, 180 km cyklistika a 42 km maratonský běh. Elitní závodníci jej zvládají v časech pod 8 hodin; maximální limit celého závodu je 16 hodin. Pokud není závodník zařazen v elitní kategorii, důležité je zvládnout celý závod a nepřekročit časový limit. Jeho překročení totiž znamená diskvalifikaci.

Bardejovští rodáci a členové EPC Pro Health Teamu Ing. Ján Varhol a MUDr. Róbert Rapčan mají za sebou v tomto roce již několik vytrvalostních výzev. V rámci celoročního závodu „Švédská klasika“ absolvovali v únoru úspěšně tzv. Vasův běh (90 km na běžkách), v červnu Väternrundan (300 km cyklistika) a začátkem července Vansbrosimningen (3 km plavání ve dvou řekách).

V deštivém švýcarském ránu dne 21. července stáli naši sportovci přesně v sedm hodin na startu závodu IronMan Zurich. První disciplínu plavání o délce 3,8 km v Curyšském jezeře zvládli, přes silnou bouři během plavecké části, bez problémů. Cyklistická část byla netradičně kopcovitá, avšak dva 90 km okruhy, tentokrát již v pálícím slunci, završili opět bez zaváhání. Po sesednutí z kola je poté čekalo ještě 42 km běžeckého maratonu, kde jejich soupeřem bylo i nadále stále intenzivně spalující ​​slunce.

Oba sportovci svými skvělými výsledky prokázali jednoznačně dostatečnou dávku mentální a fyzické odolnosti a závody úspěšně ukončili v časovém limitu! Navzdory únavě z celodenní námahy zhodnotili závody jako nádherný zážitek, ale také absolutně mentální a fyzické zrcadlo vlastních schopností.

Obrovské díky patří podpůrnému týmu ve složení Matej Prokopovič, Peter Varchola, Simona Rapčanová, Sonja Rapčanová a Janette Rapčanová, bez jejichž podpory a pomoci by se naši závodníci neobešli. Velké poděkování patří i Leoši Roušavému za trenérské vedení, Pavlovi Sloukovi za cenné běžecké rady, Peterovi Beňovi za bezchybnou přípravu kol a Jankovi Stankovičovi, Vladovi Droblienkovi a Janke Ganzarčíkové za trpělivost a rady při nesčetných společných plaveckých trénincích.

Palec nahoru a velká gratulace!