Naše tipy: Cestování na dovolenou bez bolesti zad!

Léto se naplno rozběhlo a s ním jedno z nejpříjemnějších období celého roku – čas dovolených, odpočinku a relaxace. Ať už se chystáte na cestu k moři, na aktivní horský pobyt nebo procházky v nížinách, nezapomínejte nikdy na svá záda. Cestováním v každém dopravním prostředku záda trpí, tím spíše, jde-li o dlouhou cestu. Několik praktických rad vám dovolí problémům se zády předejít a užít si tak zasloužené chvíle volna v plné formě!

Jak správně sedět, aby záda nebolela
Nejčastější příčinou bolesti zad je špatné držení těla při dlouhodobém sezení, kterého si na cestách, ať již v autě, autobusu nebo letadle užijeme vrchovatě. Pro správný krevní oběh je nutné nezůstávat nikdy ve strnulé, jednostranné pozici. Seďte proto zpříma, s bedry co nejblíže k sedačce a s koleny v pravém úhlu. Vyvarujte se překládat nohu přes nohu. Páteř si můžete podepřít podložkou a výbornou službu odvede také anatomický cestovní polštářek pro podporu krční páteře, a to nejen při spaní.

Řídíte na cestě automobil?
Pokud jste na cestě řidičem, věnujte dostatek času nastavení sedačky do správné a pohodlné polohy v takovém úhlu, aby se opěrka dotýkala temene vaší hlavy. Pro podporu páteře využijte bederní opěrku, která je u některých vozů součástí výbavy, nebo si můžete vypomoci provizorní podpěrkou – srolovaným polštářkem, dekou nebo třeba svetrem. Dbejte na to, aby ruce byly položeny na volantu volně, nikoliv ve svalovém napětí, lokty by měly svírat tupý úhel. Seďte na středu sedačky a udržujte trup a kolena v 90° úhlu.

Pořádně se protáhněte!
Při cestování vlakem se během cesty několikrát projděte a protáhněte, při jízdě autem či v dálkovém autobusu využijte každou odpočinkovou přestávku k procházce a protažení nohou a celého těla. Náročná několikahodinová cesta autem si také žádá důkladné protažení na závěr. Zkuste účinné “rolo”! Rozkročte se na šířku pánve a nechte volně spouštět trup a ruce směrem dolů až tam, kam dosáhnete. Pravidelně přitom dýchejte a nezavírejte oči. Poté zkuste nechat klesnout tělo ještě níže. V okamžiku, kdy dosáhnete až na zem, ”sešroubujte” nohy k sobě, prošlápněte špičky a paty, nadechněte se a postupně pomalu rolujte obratel po obratli směrem nahoru. Usaďte ramena, můžete prokroužit několikrát na každou stranu lokty a zápěstí. Až budete zpět ve stoji, uchopte oběma dlaněmi hlavu na temeni a pomalu provádějte  půlkruhy z jedné strany na druhou. Důležité je nezadržovat dech a dýchat zhluboka a pravidelně.

Na záda myslete i v cíli vaší cesty
“Konečná” před hotelem, pensionem nebo v kempu však není úplná bez přenosu zavazadel. I zde platí jednoduchá pravidla, jak záda šetřit. Pokud je to možné, volte vždy kufry a tašky na kolečkách. Vyhněte se přetížení díky nadměrné váze kufru jejím rozložením do více zavazadel. Při přenášení kufrů rozložte váhu rovnoměrně do obou rukou. Stejně tak střídejte obě ramena při nošení tašky na ramena. Co se týká batohu, volte vždy variantu s pevnou výztuží. Při nakládání a vykládání kufrů a batožin dávejte pozor na rotaci celého těla, nejen trupu.

I přesto všechna opatření se však přesto může stát, že záda bolí – pak může pomoci uvolnění bolestivé oblasti pomocí citlivého rozmasírování a důkladné prodýchání. Dodržujte také pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci a krev mohla volně proudit, dopřejte si pravidelný přísun vitaminů pro vitalitu a podporu a energii celého organismu!

Při dodržování těchto několika jednoduchých pravidel věříme, že se vám při vašich cestách nestane bolest zad příčinou k vyhledání lékaře. Pokud se však přece jen projeví bolest zad, kterou nebude ve vašich silách zvládnout, jeho návštěvu v žádném případě neodkládejte. Po návratu domů by vás mohlo čekat více nepříjemných překvapení, například  v podobě pracovní neschopnosti.

Užijte si léto plné radosti, odpočinku a především nezapomenutelných zážitků!

Sdílet tento článek přátelům

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace