16. říjen: Světový den páteře – myslete na prevenci i včasné zahájení léčby pro efektivnější a trvalejší výsledek

16. 10. 2018

Na den 16. října připadá Světový den páteře, který vyhlásily Organizace spojených národů (OSN) a Světová zdravotnická organizace (WHO) jako připomínku klíčové “osy” lidského těla a ke kterému se připojujeme také v EuroPainClinics.

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním problémům, proto je nutné mít na mysli důležitost prevence a stejně tak i včasné diagnózy zdravotních obtíží pro zahájení úspěšné léčby. V případě dlouhodobé, více než tři měsíce přetrvávající bolesti zad je pak namístě vždy navštívit odborníka.

Připomeňme si, že páteř je složena celkem z 33 obratlů, které jsou označeny podle typu: atlas, čepovec, dále sedm obratlů krčních (CI-C7), dvanáct obratlů hrudních (Th1-Th12) a pět obratlů bederních (L1-L5) ve spodní části zad. „Základnu“ páteře tvoří devět obratlů – pět obratlů srostlých v tzv. kost křížovou a čtyři obratle srostlé v kostrč.

Zdravotní obtíže nejčastěji spojené s bolestí bederní páteře a tzv. kořenovým syndromem se vyskytují v oblasti obratlů L3-S1 (sakroilikální kloub).

Více o kořenovém syndromu zad a možnosti léčby si přečtěte zde

 

OMEZENÍ PROVOZNÍ DOBY EUROPAINCLINICS BĚHEM LÉTA 2019