Tento článek má pouze informativní charakter (čtěte více)
Jaro probouzí přírodu a dává nám jedinečnou šanci probudit i naše tělo! Toto roční období je skvělou příležitostí, jak nastartovat zdravější životní styl a zařadit aktivity, vám pomohou předejít bolesti zad a cítit se lépe.
Jarní období přináší celou řadu benefitů, které mohou pomoci eliminovat či zmírnit bolesti pohybového aparátu, ať už jde o bolest v kříži, zánět sedacího nervu, známý jako ischias, či jiné. Proč?
- Pobyt na slunečním světle na jaře podporuje produkci vitaminu D, který je klíčový pro zdravé kosti, svaly a psychickou pohodu. Již 10–15 minut na slunci několikrát do týdne může zvýšit hladinu vitamínu D, odstranit bolest zad a podpořit regeneraci těla.
- Příjemnější počasí je motivací k provádění aktivit na čerstvém vzduchu. Procházky či zahrádkářství mohou zlepšit flexibilitu svalů zad a zmírnit problémy pohybového aparátu.
- Pohyb v přírodě má pozitivní vliv na psychiku – právě ta totiž může bolest zad zhoršovat. Čerstvý vzduch v kombinaci se zelení mohou zlepšit náladu, uvolnit nahromaděné napětí v zádových svalech a celkově podpořit zdraví.
- Jaro je vhodným obdobím pro zahájení pravidelné fyzické aktivity, jako je například fyzioterapie, která může posílit zádové svaly, zlepšit držení těla a předcházet potížím s páteří.
Jaro přeje zdravým zádům. Jak toho využít?
Přestože je pohyb pro člověka přirozený, negativním trendem dnešní doby je sedavý způsob života, který se podepisuje na pohybovém aparátu a způsobuje bolesti zad. S příchodem jara máme ideální příležitost tuto tendenci změnit přirozeným zvyšováním aktivity. Jaké možnosti se nám nabízejí?

Procházky na čerstvém vzduchu jsou balzámem pro tělo i duši
Chůze je pro člověka nejpřirozenějším druhem pohybu – posiluje zádové svaly a pohybový aparát a stimuluje tvorbu endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Je vhodná téměř pro každého bez ohledu na věk či fyzickou kondici.
Po zimě může pomoci při regeneraci zad, důležité je ovšem začít pomalu a postupně. Při bolestech zad jsou pro začátek dostačující lehké procházky v trvání 10–15 minut. Ideální je dosáhnout cíle minimálně 30 minut svižné chůze denně 5 dní v týdnu. Podle provedené metaanalýzy představuje chůze jednoduchou, dostupnou a účinnou metodu ke zmírnění bolesti a zlepšení kvality života a při léčbě chronické bolesti dolní části zad by měla patřit k základním složkám.

Nezbytností je správné držení těla
Prevencí bolesti zad je také správné držení těla při sezení i pohybové aktivitě. Při chůzi je důležité stát zpříma, ramena tlačit dozadu a aktivovat svaly středu těla. Neméně podstatné jsou pohodlné boty s podporou klenby a odpružením kvůli minimalizaci nárazů na páteř. Zapomínat bychom neměli ani na ergonomické sezení.
Posílení středu těla a uvolňování napětí
Jaro přináší nové začátky – cviky na posílení středu těla či funkční cvičení prováděná doma nebo na čerstvém vzduchu mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit flexibilitu. Ideální je ovšem začít cvičit pod dohledem fyzioterapeuta, který zvolí cviky na míru a dohlíží na správnou techniku. Systematický přehled publikovaný v časopisu Journal of Rehabilitation Medicine potvrdil, že při redukci bolesti zad a zlepšení kvality života u lidí s nespecifickou chronickou bolestí zad je účinná právě fyzioterapie.

Při řešení bolesti zad je důležitá i vnitřní pohoda
Pohyb na čerstvém vzduchu či cvičení s fyzioterapeutem jdou ruku v ruce i se správnou hydratací, výživou a zvládáním stresu. Co je klíčové?
Hydratace
Přísun tekutin má vliv na tělo i psychiku – regeneraci a funkčnost orgánů, podporu imunity, fungování metabolismu, vnitřní rozpoložení, kognitivní funkce, redukci stresu a pohybový aparát. Víte o tom, že hydratace ovlivňuje také páteř? Ano! Příkladem jsou meziobratlové ploténky. Velkou část vnitřního jádra ploténky tvoří voda (až 85 % u normální zdravé ploténky), díky čemuž je pružná a může plnit svoji hlavní funkci – působí jako tlumič nárazů mezi jednotlivými obratli při pohybu nebo určité změně poloze páteře, udržuje vnitřní tlak a napomáhá rozložení hmotnosti. Statistiky uvádějí, že během běžných každodenních činností mohou ploténky ztratit až 20 % vody. Jedním z efektů ztráty vody je zmenšení velikosti ploténky a omezení její „tlumicí“ schopnosti. Pokud se ploténky zmenší natolik, že přestávají udržovat správnou vzdálenost mezi obratli, pak se pohyb může stát obtížným a bolestivým. Dehydratace plotének tedy snižuje jejich flexibilitu a může znamenat zvýšení rizika vzniku výhřezu ploténky neboli hernie disku či jiné degenerativní změny. Dostatečný pitný režim také přispívá k hladkému pohybu kloubů a páteře, což může snižovat ztuhlost a nepohodlí.

Lehká a pestrá jarní strava
Prevencí bolesti zad je také protizánětlivá strava – potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vlákninu mohou zmírnit záněty v těle a přispět k podpoře regenerace páteře.
Relaxace a odbourávání stresu
Podle vědeckých studií mohou relaxační techniky snížit hladinu stresového hormonu kortizolu, což může mít pozitivní vliv na regeneraci zádových svalů a celkové zdraví páteře. Pro ilustraci – klinická studie provedená řeckými specialisty zkoumala účinnost relaxačních technik, jako je progresivní svalová relaxace, autogenní trénink a vedená imaginace, u pacientů s chronickou bolestí zad. Po 8 týdnech pravidelného cvičení došlo u pacientů k výraznému poklesu kortizolu, což souviselo se zlepšením kvality života a zmírněním bolesti.

Jarní restart jako prevence a klíč k eliminaci bolesti zad
Využijte jarní měsíce naplno jako ideální čas k restartu a posílení zdraví zad. Trpělivost a pravidelné malé kroky nakonec vedou vždy k velkým výsledkům! Pokud vás však bolest zad trápí dlouhodobě, zvažte vždy konzultaci s lékařem. Využít můžete také specializovanou intervenční diagnostiku a léčbu bolesti, jejímž cílem je zmírnění či odstranění bolesti zad a dalších anatomických struktur s využitím širokého spektra miniinvazivních a endoskopických výkonů. Informujte se kdykoliv prostřednictvím bezplatné online E-konzultace.
Zdroje:
- https://www.europainclinics.cz/
- https://fleetstreetclinic.com/blog-resources/is-spring-good-for-your-health/
- https://www.healthline.com/health-news/taking-regular-walks-may-help-reduce-lower-back-pain
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29257996
- https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/fitness/walking-for-just-2-hours-per-week-can-reduce-back-pain/articleshow/111205077.cms
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3036018
- https://www.njspineandortho.com/the-impact-of-hydration-on-spine-health/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34348011
Tento článek má pouze informativní charakter, není lékařsky revidován a nenahrazuje odbornou zdravotní péči ani lékařské poradenství či doporučení. Vaše zdravotní obtíže zásadně konzultujte se svým lékařem. V případě zájmu o léčbu na specializovaných pracovištích EuroPainClinics je vždy nutné odeslání online formuláře E-konzultace.