MUDr. Róbert Rapčan pro Lidové noviny o metodě Wima Hofa

1120 | 3 min

Popularita otužování v posledních letech rezonuje se jménem „ledového muže“ Wima Hofa, který světu představil svoji metodu založenou na vystavení těla extrémnímu chladu v kombinaci s dechovým cvičením. Hofovou metodou se zabýval Magazín Lidových novin, kterému svůj pohled odborníka na toto téma poskytl MUDr. Róbert Rapčan.

Účastníci campu EPC Pro Health Team slovensko-polským pomezím

V mediálním měřítku je Nizozemec Wim Hof proslulý zejména svými rekordy v zaběhnutí maratonu bos ve sněhu či vystavení svého těla přímému mrazu po dobu delší než jednu hodinu. Co je však podstatou jeho konání, které doslova strhnulo lavinu následovníků? Jeho metoda se především odráží od řady odborných studií a desítky let sebepoznávání, z nichž vzešly základní pilíře – přijmout a využít efekt chladu, pochopit význam správného dýchání a přijmout potenciál sebe sama jako zdroj vnitřní síly. Kombinací těchto nástrojů lze dosáhnout obrovských benefitů pro tělo v oblastech, jako je posílení imunity, tělesná energetická rovnováha, eliminace stresu a celkové zlepšení kvality života. Cílem je získání odolnosti těla, která může člověku napomoci v jakýchkoliv situacích, ať již fyzicky či psychicky náročných, a to včetně prevence onemocnění nebo vzniku bolesti.

Posouvání limitů v chladné vodě

K vyznavačům Hofovy metody patří také MUDr. Róbert Rapčan, PhD., MBA, FIPP, medicínský ředitel EuroPainClinics a přední mezinárodní specialista na miniinvazivní a perkutánní endoskopické intervenční techniky při léčbě bolesti zad. MUDr. Rapčan se zabývá pravidelným aktivním praktikováním metody a téma vlivu chladu na expozici lidského organismu aplikuje do svých odborných přednášek, ve spolupráci se združení EPC Pro Health Team také pořádá praktické kempy a workshopy. O benefitech metody Wima Hofa hovoří z hlediska lékaře-specialisty v rozsáhlém článku pro magazín PÁTEK Lidových novin, který si můžete přečíst níže. 

Ke zhlédnutí doporučujeme také video o praktikování Hofovy metody z přednášky MUDr. Rapčana u příležitosti lékařského sympozia Dialogy o bolesti zde

Zdroj: „Revoluce mrazem“, PÁTEK týdenní příloha Lidových novin,
11. 12. 2020, č. 50, s 21-24