Terapie autologní plazmou: Kdy je vhodná?

1487 | 5 min

Terapie autologní plazmou: Kdy je vhodná?

Pro léčbu vybraných typů bolesti zad a kloubů poskytujeme regenerativní léčbu autologní plazmou. Aplikuje se pod precizní a bezpečnou rentgenovou navigací, která umožní cílené vpravení unikátní látky přímo do místa postižené tkáně, kde se mohou naplno projevit její účinky.

Terapie autologní plazmou: Kdy je vhodná?

Autologní plazma – krevní plazma obohacená o krevní destičky obsahuje vysokou koncentraci takzvaných růstových faktorů. Její výrazně regenerační, hojivá a protizánětlivá schopnost účinně napomáhá obnově tkáně v okolí kloubu, čímž dochází také ke snížení intenzity bolesti nebo k jejímu odstranění. Vzhledem k tomu, že se získává z vlastní krve pacienta, je její výhodou snížené riziko alergické nebo nepříznivé imunologické odpovědi, navíc nedochází k změnám v metabolických funkcích (např. hladina cukru v krvi).

Pro své účinky je využívána v řadě případů, často k léčbě sportovních zranění či při různých kosmetických procedurách, včetně například léčby androgenní alopecie (geneticky podmíněné vypadávání vlasů). Dále se využívá při hojení ran po operacích a při poranění nebo poškození šlach, vazů, svalů, kloubů a kůže, léčbě bolestí souvisejících s artritidou a v řadě dalších indikací.

Na pracovištích EuroPainClinics předchází terapii autologní plazmou vždy konzultace s lékařem-specialistou na miniinvazivní a endoskopickou léčbu, který vám může doporučit její aplikaci jako vhodnou metodu konkrétních zdravotních obtíží.

Terapie autologní obohacenou krevní plazmou může být vhodná při léčbě bolesti následujících struktur:

Meziobratlové (facetové) klouby

Bolest z drobných meziobratlových kloubů na páteři se projevuje bolestí vycházející z dolní části zad, která se může šířit či vyzařovat do hýždí, třísel a nohou, obvykle po koleno. Bolest je tupá, hluboká, mnohdy těžko popsatelná. Záklon a boční náklon bolest zhoršují, s předklonem obvykle nebývá problém. Příznaky jsou intenzivnější při delším sezení nebo stání, mírná námaha může bolest zlepšit. Poměrně typická je ranní ztuhlost a bolesti po stranách zad, které mohou být doprovázené svalovými křečemi.

Kolenní kloub

Dlouhotrvající bolest kolene je spojena často s osteoartrózou, jedním z nejběžnějších nezánětlivých onemocnění kloubů. Při osteoartróze začíná chrupavka pokrývající povrch kloubních kostí vstupujících do kloubů degenerovat; přitom vzniká bolest a otok. Regenerativní léčbu autologní plazmou poskytujeme v EuroPainClinics při osteoartróze kolenního kloubu ve stádiích 1 a 2. Vhodný typ výkonu při léčbě bolesti kolene při osteoartróze vám doporučí lékař-specialista na základě přesné diagnostiky bolesti kolenního kloubu.

SI kloub

Bolest vycházející z kloubu mezi kostí křížovou a kyčelní, tedy sakroilikálního klubu, je většinou ostrá, v zadní části kloubu a ve střední části hýždí. Může se šířit do třísel, zadní části stehna a někdy až pod koleno. Projevuje se při sezení, v předklonu nebo např. při delším sezení v autě jako spolujezdec, ve stoje, při chůzi do schodů, vystupování z auta, v klidu.  

Tenisový a golfový loket

Aplikace plazmy bohaté na krevní destičky je také jeden z novějších způsobů terapie, které lze využít při léčbě tzv. epikondylitid – tenisového lokte s typickou bolestí na jeho vnější straně, a golfového či oštěpařského lokte, kdy se bolest projevuje na vnitřní straně lokte. Obojí problematiky se řadí mezi úponové bolesti, tzv. entezopatie, bolestivé syndromy způsobené zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder. Typická je ostrá, vystřelující bolest.

Tenisový loket (laterální epikondylitida) je poranění svalů a šlach předloktí, ke kterému dochází při přetěžování jednostrannými pohyby, při těžké námaze, nebo v důsledku nárazu lokte. Příčinou mohou být činnosti, při kterých se loket opakovaně ohýbá, ať již jde o manuální práce (malířské práce, zahradnické práce, psaní apod.), raketové či házecí sporty, anebo i hra na housle. Golfový/oštěpařský loket (mediální epikondylitida) postihuje svaly ohýbající zápěstí a prsty. Nejčastější příčinou je přetížení těchto svalů při pokrčení prstů, sklopení a vnitřní rotaci zápěstí (např. při odemykání, točení volantem). Typicky se projevuje u osob manuálně pracujících nebo u kancelářských povolání a u sportovců (golfisté, oštěpaři).

Pokud vás dlouhodobě trápí bolest zad či kloubů, využijte kdykoliv bezplatnou službu E-konzultace, a informujte se, zda vám můžeme poskytnout řešení vašich zdravotních obtíží s využitím miniinvazivních a endoskopických výkonů, doporučením aplikace autologní plazmy, či naší specializované fyzioterapie.


Použité zdroje: