Bolest zad se nevyhýbá žádné profesní skupině. Jak je tomu u vás?

Člověk se v dnešní době dožije v průměru 80 let, a když se na toto číslo podíváme z pohledu pracovních povinností, pak celých 12 let z toho stráví v práci. Ať už je vaše zaměstnání jakékoliv, je vaším hlavním příjmem pro placení účtů, díky němu si plníte své sny, a tudíž hraje v životě velkou roli. Ano, dokud jej můžete aktivně provádět. Ale co na vaše povolání říkají vaše záda? Jaká rizika spojená s bolestí zad v sobě skrývá vaše profese? Jaká jsou řešení vzniklé bolesti? 

Páteř je při výkonu jakékoliv profesevždy určitým způsobem zatěžována, nezáleží, zda se jedná o fyzickou práci nebo tu „od stolu“. „S bolestí zad se setká prakticky každý člověk – statisticky se během života projeví až u 80 % dospělé populace. Každá bolest má svou příčinu. Akutní bolest v podobě např. ústřelu, lidově „housera“, lze zvládnout během několika dní“, komentuje MUDr. Tirpák, FIPP, a dodává: „Pokud se ale jedná o bolest chronickou, která trvá déle než 3 měsíce, bolest v důsledku degenerativního onemocnění páteře, úrazu, po operaci zad nebo právě v souvislosti s povoláním, je to jasný signál pro vyhledání specialisty.“


Manuální a
fyzická práce – pekař, cukrář, truhlář, šička, dělníci, skladníci, horníci apod.
Lidé pracující manuálně často většinou opakují stejné pohyby po delší dobu, což způsobuje únavu a ochablost svalů a vyvolává bolest zad a celého pohybového aparátu. „Poruchy související s opakovaným prováděním stejného úkonu se nazývají poruchy pohybových stereotypů. Mohou se projevit u kohokoliv, kdo se zabývá rutinní činností, nicméně manuálně pracující lidé jsou primárně ohroženou skupinou. Pokud nemůžete své pracovní místo alespoň na chvíli opustit, dejte pozor, abyste přinejmenšímkaždých 20 – 30 minut změnili svou pozici. Srovnejte záda, protáhněte šíji za pomoci úklonů hlavy, krouživými pohyby uvolněte ramena a vyklepejte předloktí,“ radí MUDr. Tirpák, FIPP, a dodává: „Velmi účinným řešením může být speciální funkční stabilizační cvičení. Na našem pracovišti poskytujeme například speciální diagnostiku a léčbu poruch pohybových stereotypů jako součást léčebného plánu. Pacient od nás získá komplexní analýzu svého pohybového postižení včetně speciálního cvičebního plánu pro autoterapii.

Práce ve službách– kosmetička, kadeřník, masér či automechanik, zdravotnické profese, učitelé apod.
Zubní lékaři, stejně jako kosmetičky, maséři nebo automechanici provádějí úkony, které je drží po dlouhou dobu v jedné pozici, navíc často s ohnutým krkem, rotací trupu a vyklenutím zad. Tyto pohyby způsobují, že je páteř často v nepříjemné pozici a je jednostranně přetěžována, což může bohužel způsobit  jednostrannou deformaci meziobratlové ploténky, její výhřez a možné tlačení na nervový kořen a vznik tzv. kořenového syndromu.

Sedavé zaměstnání – manažer/ka, úřednice, práce za přepážkou banky, pošty, IT pracovníci apod.
Ačkoliv tito lidé netráví hodiny v práci zvedáním a přenášením těžkých předmětů, i jejich pracovní náplň je pro jejich páteř srovnatelně náročná a přispívá velmi často k bolesti dolní části zad a vzniku kořenového syndromu. A to zejména proto, že sezení patří mezi polohy, které nejvíce zatěžují ploténky. Hlavním důvodem je fakt, že jen velmi málo z nás umí při sezení u stolu udržet správnou polohu, což vede k oslabení zádového svalstva. Dělejte si proto během práce alespoň krátké přestávky, ideálně obohacené o krátkou procházku po kanceláři nebo o lehké cviky na uvolnění zádových svalů. Vyzkoušet můžete třeba propnutí rukou nahoru a kroužení trupem.

Řidiči taxi, autobusu, tramvaje, kamiónu apod.
Řidiče z povolání považují specialisté na pohybové ústrojí a páteř za vůbec jednu z nejrizikovějších profesí pro záda a krk. A to nehovoříme jen o řidičích kamionové dopravy, ale i o těch běžných. Než sešlápnete plyn, měli byste tak svým zádům a krku přizpůsobit pracovní prostředí. Sedadlo nastavte do úhlu 100°, abyste zabránili klouzání a usaďte se dostatečně blízko k volantu, aby se vaše lokty, stejně jako kolena lehce ohýbaly.

Povolání: Maminka na mateřské dovolené
I když se to na první pohled nezdá, maminka s dítětem, nákupy, autosedačkou či kočárkem za celý den nazvedá málem více závaží, než profesionální sportovec. „Nejvíce přetěžovanou částí páteře u maminek jsou krční a bederní obratle, přičemž bederní část páteře je zatížena již během těhotenství, kdy dochází k hyperlordóze neboli nadměrnému prohnutí páteře,“ vysvětluje MUDr. Tirpák, FIPP, a dodává: „Pro úlevu od bolesti beder a kříže začněte pracovat na posílení břišních svalů a za pomoci vhodných uvolňovacích cviků natahujte ztuhlé a zkrácené svaly zad.“

 „Celá řada pracovních profesí patří mezi povolání vyžadující vaši 100% přítomnost. Nemůžete je vykonávat na dálku, stejně jako vás jen tak někdo nezastoupí. Unikátní miniinvazivní a endoskopické výkony, které poskytujeme jako jediné pracoviště svého typu v České republice, jsou účinným a velmi šetrným řešením obtíží, které v případě kořenového syndromu mohou cíleně vyřešit dlouhodobou bolest zad. Zákroky se provádí ve specializované ambulantní péči a bez nutnosti hospitalizace. Jejich nespornou výhodou je rychlejší rekonvalescence, a tím také dřívější návrat do aktivního života a do zaměstnání,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

Sdílet tento článek přátelům

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace