Poznejte hlavní typy bolesti (nejen) zad

Bolest zad, bolest krční páteře, bolest kloubů a svalů… Ať již se jedná o krátkodobou epizodu nebo dlouhodobý projev, každý typ bolesti ovlivňuje fyzické i duševní zdraví člověka. Seznamte se základními typy bolesti, které nejvíce trápí.

Současná medicína umožňuje řadou léčebných postupů, včetně moderních intervenčních přístupů, bolest úspěšně odstranit či snížit její intenzitu tak, aby pro pacienta byla v běžném životě snesitelná a co nejméně omezující. Přirozeným očekáváním pacienta je odeznění bolesti ideálně úplné a nastálo – je nutné mít vždy na zřeteli, že může jít o časově náročnou cestu k uzdravení, a že každé dosažené zmírnění bolesti je úspěchem. Protože bolest je subjektivní vjem a přesně popsat ji může pouze člověk, který jí trpí, je důležité o svojí bolesti mluvit, svěřovat se s tím, co přesně, kdy, kde a jakým způsobem bolí. Proto se vás také při vstupním vyšetření detailně ptáme a zjišťujeme, kdy, v jaké intenzitě, při jakých činnostech se u vás bolest projevuje, abychom mohli posoudit, jak vám nejlépe pomoci. Stejně tak sledujeme stav a intenzitu vaší bolesti po provedeném výkonu pomocí vizuální škály bolesti VAS, což nám umožňuje korigovat váš léčebný plán. Podívejme se blíže na to, jaké typy bolesti rozlišujeme.

Bolest zahrnuje mnoho typů a je možné ji charakterizovat z řady hledisek – podle anatomické struktury, která je postižena, podle typu postižené tkáně, podle místa vzniku a příčiny. Základní dělení, které zohledňuje časové hledisko, je bolest akutní a chronická.

Akutní bolest 

Tento typ bolesti má varovný charakter, jedná se o symptom (projev) onemocnění či úrazu. Upozorňuje, že něco v těle musí být rychle vyřešeno, odstraněno. Akutní bolest provází nějakou formu poškození tkání, ale odeznívá, pokud odezní její příčina, v poměrně krátkém čase, v řádu několika hodin, dní až týdnů. Hranicí pro klasifikaci bolesti jako bolest akutní je maximální trvání do 3 až 6 měsíců. Typickými doprovodnými projevy je zvýšený krevní tlak, tachykardie, pocení, může se projevovat stav úzkosti nebo emoční stres. Akutní bolest je zpravidla celkem ovlivnitelná léky a jinými metodami, a je tak dobře vyléčitelná, jak je vyléčitelná její příčina. Při nedostačující nebo zanedbané léčbě však může rychle dojít k přechodu do chronického bolestivého stavu.

Chronická (dlouhodobá) bolest

Na rozdíl od akutní bolesti je tato bolest sama o sobě označována jako onemocnění. Po určité době trvání bolesti dochází k její takzvané chronifikaci. Je to stav, kdy je bolest „fixována“ v nervovém systému na různých úrovních a kdy často odstranění původní příčiny již nevede k odstranění bolesti. Původní příčina dokonce často již není ani známa. Trvá déle než 3 až 6 měsíců a je obecně náročnější pro lékařské ošetření. Chronická bolest může být důsledkem poškozené tkáně, ale velmi často je způsobena poškozením nervového systému, nebo jeho určitou přestavbou („zcitlivěním“). Na bolest se tedy příliš „nezvyká“, spíše naopak – v čase se zpravidla bez léčby zhoršuje. Akutní i chronická bolest mohou být vysilující, povaha chronické bolesti však činí pacienta mnohem více zranitelným. Neustálá a zhoršující se chronická bolest způsobuje většinou psychické změny (deprese, úzkost), poruchy spánku, změny chuti k jídlu a jiné projevy. Opačně všechny tyto stavy mohou také prohlubovat vnímání chronické bolesti. Zmírnění chronické bolesti je především vlastním cílem léčby.

Podle místa vzniku se bolest dělí na další typy.

Nociceptivní bolest je způsobena stimulací takzvaných receptorů bolesti, což jsou drobná nervová zakončení, které se nacházejí v kůži, svalech, kostech, kloubech nebo okolo vnitřních orgánů. Tyto mohou být drážděny poškozením tkání, změnami teploty, ischemií (nedokrvováním) apod. Nociceptivní bolest se dále dělí na somatickou (vychází z oblastí šlach, svalů, kloubů, kostí, je ostrá a dobře lokalizovatelná – např. zlomenina) a viscerální (vychází z vnitřních orgánů, zejména dutiny břišní – tupá, hluboká bolest, nesnadno lokalizovatelná).

Neuropatická bolest je způsobena poškozením nervového systému, nebo poškozením nervu, který se podílí na vedení vnímání bolesti do mozku. Podle místa dráhy nervu se pak dále dělí na periferní a centrální neuropatickou bolest. Pacienti popisují tuto bolest jako pálení nebo píchání špendlíky, někdy také jako „elektrický šok“. 

Příčinami tohoto typu bolesti jsou například kraniální neuralgie (zánět trojklaného nervu) kompresivní kořenové syndromy (výhřezy plotének), postoperační neuropatické bolesti, úžinové syndromy (zánět karpálního tunelu), diabetická neuropatie, postherpetická neurologie (pásový opar) a řada dalších.

Víte, co je přenesená bolest?

Jedná se o bolest, kterou pacient pociťuje v jiném místě, než ve skutečnosti vzniká. Bolest se šíří (projikuje) do různých oblastí těla, které jsou mnohdy vzdáleny od postižených anatomických struktur a orgánů. Bolest bývá obvykle ostrá a dlouhotrvající. Z oblasti páteře je typická projekce bolesti do kyčlí, dolních končetin, hráze, břicha i hrudníku. Naopak bolesti z oblasti pánve a břicha se mohou promítat do oblasti spodních zad (viscerální přenesená bolest), stejně jako v případě vzdálených zdrojů jako jsou kyčelní a kolenní klouby, pooperační jizvy apod. (somatická přenesená bolest). K přesné diagnostice příčin bolesti je často nutné vyšetření postižené oblasti páteře zobrazovací metodou, případně provedení selektivních diagnostických blokád k identifikaci tzv. generátoru bolesti.

Pokud vás trápí dlouhodobá bolest zad, dosavadní léčba vám nepřináší úlevu a hledáte nové možnosti léčby, obraťte se s důvěrou na specialisty EuroPainClinics. Pomůžeme vám přesně identifikovat zdroj vaší bolesti a prodiskutujeme optimální možnosti léčby ke zlepšení vašeho zdravotního stavu.
Prvním krokem je odeslání E-konzultace k předběžnému lékařskému posouzení vhodnosti léčby.

Odborná textová revize: MUDr. Michal Matias

Zdroje:


Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace