Poznejte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů

Pro pacienta s bolestí zad je před každým zákrokem či operací klíčové zvážení všech možností a hledisek. Poznejte hlavní výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů, které v EuroPainClinics poskytujeme. Jejich předností je šetrnost, kratší délka trvání výkonů, menší riziko pooperačních komplikací i rychlejší rekonvalescence. 

  • Nižší riziko poškození nervů a tkání

Díky šetrnému charakteru výkonů dochází k minimálnímu poškození svalů kolem páteře a dalších měkkých tkání, které mohou být u klasické operace páteře narušeny. Tím se snižuje pooperační bolest, výrazně se urychluje rekonvalescence a zachovává se funkční stabilizace páteře.

  • Menší tvorba epidurální fibrózy 

V některých případech se stává, že pacient absolvuje operaci, nebo opakované operace páteře, a i přesto bolest zad přetrvává.  Může se jednat o tzv. syndromu selhání operační léčby (FBSS – failed back surgery syndrome). Jedná se o situaci, kdy operace páteře byla technicky a anatomicky provedena správně, ale bolest se u pacienta nezměnila, nebo se dokonce objevila nová. Příčinou může být zmnožené vazivo v epidurálním prostoru (tzv. epidurální fibróza), které způsobuje zúžení páteřního kanálu či dráždí míšní kořeny. Statisticky postihuje až třetinu operovaných pacientů.

  • Menší výskyt infekcí, menší chirurgický řez a chirurgické trauma

Při výkonu se na rozdíl od klasické chirurgie provádí pouze jeden vstup o velikosti 8 až 10 mm, jímž se do páteřního prostoru zavádějí pracovní nástroje včetně speciální kamery-endoskopu. Ztráta krve je oproti otevřené operaci minimální, což má také vliv na tělesnou kondici organismu při rekonvalescenci. Díky přesné a cílené kontrole RTG mobilního C-ramene a vizualizaci páteřního prostoru endoskopickou kamerou pracuje operatér přímo v místě problému. Výkony se provádějí v lokální, lehké (analgosedaci) anestezii, pouze vzácně v celkové anestezii. Doba trvání výkonů je v závislosti na jejich typu od 30 do 90 minut.

  • Rychlejší zotavení a návrat ke každodenním činnostem a do zaměstnání

Výkony se provádějí bez nutnosti hospitalizace – pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku (zhruba dvou hodin) navrací do svého domova. Pacient po endoskopickém zákroku obdrží režimová a pohybová doporučení pro výkon jednotlivých aktivit, lékař může také doporučit návštěvu fyzioterapie. Období rekonvalescence je velmi individuální – závisí na typu provedeného výkonu a celkovém zdravotním stavu a kondici pacienta. Obvykle se jedná v průměru o dobu 6 týdnů, po jejichž uplynutí je pacient schopen vrátit se k běžným činnostem a do zaměstnání.

Všechny výkony, které jsou na pracovištích EuroPainClinics poskytovány, se opírají o medicínu založenou na důkazech (EBM, evidence-based medicine) a řídí se mezinárodními standardy SIS (Spine Intervention Society) a WIP (World Institut of Pain). V tomto kontextu zastáváme odborný postoj, že ne pro každého pacienta je tento typ léčby vhodný, ne každý pacient bude pociťovat stejnou úlevu od bolesti a ne u každého pacienta znamená miniinvazivní výkon lepší přístup. Základem léčby je precizní diagnostika bolesti zad, která umožňuje přesné odhalení zdroje bolesti zad a stanovení nejvhodnější léčebné metody s cílem účinně odstranit bolest nebo výrazně snížit její intenzitu.

Na pracovištích EuroPainClinics můžete s důvěrou svěřit svoji léčbu do rukou špičkových specialistů na miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad. Více než čtyři tisíce úspěšně provedených endoskopických výkonů je potvrzením nejvyšší kvality námi poskytované zdravotní péče.

Zaujala vás možnost léčby? Odešlete nám svoji E-konzultaci ještě dnes!


Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace
Letní dovolené v EuroPainClinics a omezení provozu »