Víte, jaké jsou výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů?

Pacient, který se připravuje podstoupit operaci zad, si klade řadu otázek: Jak zákrok zvládnu? Co mě čeká? Mám mít obavy z bolesti, z anestezie? Jak dlouho zůstanu v nemocnici, jak dlouho budu v pracovní neschopnosti? Kdy se zase budu moci vrátit do práce? Pokud stojíme před rozhodnutím, jaký typ operace zvolit, je vždy klíčové zvážení všech možností a hledisek. Poznejte hlavní benefity unikátních miniinvazivních a endoskopických výkonů, které přinášejí pacientovi oproti klasické operaci zad. Jejich předností je zejména šetrnost, kratší délka trvání zákroku a menší riziko pooperačních komplikací. 

  • Nižší riziko poškození nervů a tkání

Díky minimálně invazivnímu charakteru výkonů dochází k minimálnímu poškození svalových či nervových struktur podél páteře a dalších měkkých tkání, které mohou být u klasické operace páteře narušeny. Tím se snižuje pooperační bolest, výrazně se urychluje rekonvalescence a zachovává funkční stabilizace páteře.

  • Menší tvorba epidurální fibrózy neboli zmnoženého vaziva v epidurálním (páteřním) prostoru.

U klasické operace může dojít, a to až u třetiny pacientů, k tzv. syndromu selhání operační léčby (FBSS – failed back surgery syndrom), který patří mezi nejčastější příčiny tzv. kořenového syndromu zad. Znamená to, že ačkoliv byla operace provedena technicky správně, z určitého důvodu se vytvořilo zmnožené vazivo, které se může stát příčinou přetrvávající nebo i nově vzniklé bolesti po operaci. Miniinvazivní a endoskopické výkony  riziko tvorby zjizvené tkáně významně snižují.

  • Menší výskyt infekcí, menší chirurgický řez a chirurgické trauma

Při výkonu se provádí pouze jeden kožní řez o velikosti 8 až 10 mm, jímž se do páteřního prostoru zavádějí pracovní nástroje. Ztráta krve je oproti otevřené operaci minimální, což má také vliv na tělesnou kondici organismu při rekonvalescenci. Díky přesné a cílené kontrole RTG mobilního C-ramene a vizualizaci páteřního prostoru endoskopickou kamerou pracuje operatér přímo v místě problému. U některých výkonů může dojít k úlevě od bolesti prakticky ihned po zákroku. Výkony se provádějí v lokální, lehké (analgosedaci) anestezii a jen zřídka v celkové anestezii. Doba trvání výkonů je v závislosti na jejich typu od 30 do 90 minut.

  • Rychlejší zotavení a návrat ke každodenním činnostem a do zaměstnání

Výkony se provádějí bez nutnosti hospitalizace – pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku (zhruba dvou hodin) navrací do svého domova. Pacient po endoskopickém zákroku obdrží režimová a pohybová doporučení pro výkon jednotlivých aktivit (chůze, sed, stání, jízda autem, cvičení, fyzioterapie, sport aj.). Období rekonvalescence je velmi individuální a závisí na typu provedeného výkonu a celkovém zdravotním stavu a kondici pacienta. Obvykle se jedná v průměru o dobu 6 týdnů, po jejichž uplynutí je pacient schopen vrátit se do aktivního života a do práce.

Všechny výkony, které jsou na pracovištích EuroPainClinics poskytovány, se opírají o medicínu založenou na důkazech (EBM, evidence-based medicine) a řídí se mezinárodními standardy SIS (Spine Intervention Society). V tomto kontextu zastáváme odborný postoj, že ne pro každého pacienta je tento typ léčby vhodný, ne každý pacient bude pociťovat stejnou úlevu od bolesti a ne u každého pacienta znamená miniinvazivní výkon lepší přístup. Základem léčby na naší klinice je precizní diagnostika bolesti zad, která umožňuje přesné odhalení zdroje bolesti zad a stanovení nejvhodnější léčebné metody s cílem účinně odstranit bolest nebo výrazně snížit její intenzitu.

Na pracovištích EuroPainClinics můžete s důvěrou svěřit svoji léčbu do rukou špičkových specialistů na miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad. Více než tři tisíce úspěšně provedených endoskopických výkonů je potvrzením nejvyšší kvality námi poskytované zdravotní péče.

Zaujala vás možnost léčby? Odešlete svoji E-konzultaci ještě dnes!

Sdílet tento článek přátelům

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace