Kořenový syndrom jako nejčastější příčina bolesti bederní páteře

85988 | 6 min

Intenzivní dlouhodobá bolest bederní části zad, na kterou žádná léčba nezabírá, a naopak se stále zhoršuje. Šíření bolesti do nohy pod koleno až po chodidla, problémy při sezení i stání, neschopnost stoupnout si na špičky či na paty nebo zvednout nohu do schodů. Poznáváte příznaky vaší bolesti zad? Její příčinou může být tzv. kořenový syndrom, nejčastěji spojený s výhřezem meziobratlové ploténky. Seznamte se s příčinami vzniku kořenového syndromu a s benefity špičkových miniinvazivních a endoskopických výkonů, které přináší účinné, šetrné a rychlé řešení při jeho léčbě.


Proč vzniká výhřez ploténky

Ploténky jsou chrupavčité destičky (složené z vnějšího pevného prstence a vnitřního rosolovitého jádra) vložené mezi obratli. Jejich úkolem je tlumit jako „polštářky“ nárazy mezi jednotlivými obratli. Na páteř a tedy také na ploténky působí řada rizikových faktorů, jako jsou degenerativní změny v souvislosti s věkem, úrazy, dlouhodobé nadměrné zatěžování páteře, především při práci spojené s dlouhým stáním nebo v předklonu, při zdvíhání těžkých břemen či dlouhém sezení, ať již za počítačem nebo v kabině auta. Svoji roli hraje ale i obezita, kouření nebo rodinná anamnéza. Každý z těchto faktorů může zapříčinit porušení vnějšího prstence ploténky, přičemž vnitřní hmota jádra se tlačí ven. Vyhřezlá hmota ploténky pak může vytvářet tlak na kořen přilehlého míšního nervu, což vnímáme jako bolest.


Co znamená „kořenový syndrom“ a koho může ohrožovat

Výhřez ploténky způsobuje útlak nebo mechanické poškození kořenového nervu, proto se tento typ bolesti označuje jako kořenový syndrom. Právě bederní část zad je nejčastěji postiženou oblastí, a to až v 90 %. Zejména se jedná o oblast obratlů L3/S1.

Dlouhodobá bolest zad v kříži v důsledku poškození plotének a degenerativní změny na páteři zaznamenávají lidé ve věku od 30 – 40 let výše, ale ani mladší pacienti ve věku okolo 18 či 20 let nejsou výjimkou. Pokud bolest přetrvává déle než tři měsíce a pociťujete některé z níže uvedených příznaků, pak je namístě co nejdříve navštívit specialistu a zahájit léčbu. Jednak pro včasné odstranění problémů, ale i vzhledem k případné pozdější recidivě, tj. navrácení obtíží, které již mohou  přerůst v těžkou chronickou bolest.


Které typické příznaky signalizují kořenový syndrom

Pro kořenový syndrom je charakteristický soubor příznaků označovaný jako kořenová bolest. Výskyt již jednoho příznaku může signalizovat kořenový syndrom. Pacienty trápí nejčastěji:

  • Bodavá, tupá, pálivá či ostrá pulzující jednostranná bolest šířící se do dolní končetiny
  • Ztráta citlivosti nebo svalové síly končetiny, v prstech
  • Neschopnost stoupnout si na špičky nebo na paty
  • Mravenčení, brnění, pálení apod.

Další častou příčinou kořenového syndromu je tzv. syndrom selhání operační léčby (FBSS – failed back surgery syndrom), kdy se po operaci zad až u 1/3 pacientů vytváří tzv. epidurální fibróza (zmnožené vazivo) v epidurálním prostoru. Proto i po operaci zad bolest přetrvává nebo vzniká nová.


Specializovaná léčba bolesti zad a kořenového syndromu

Na pracovištích EuroPainClinics vám požadovanou úlevu mohou přinést inovativní miniinvazivní a tzv. perkutánní (skrze kůži vedené) endoskopické výkony pro odstranění a ošetření vyhřezlých plotének a epidurálního prostoru. S více než třemi tisíci úspěšně provedených endoskopických výkonů patří naše pracoviště EuroPainClinics mezi přední evropské lídry v této oblasti. Základem léčby je precizní diagnostika bolesti zad, přičemž již samotné diagnostické výkony mohou ulevit od bolesti. Při endoskopickém výkonu, který probíhá pod přesnou kontrolou RTG přístroje s mobilním C-ramenem, vytvoří operatér jeden kožní řez o délce asi 1 cm, kterým zavede do epidurálního prostoru pracovní nástroje a speciální endoskopickou kameru, která snímá celou operaci na obrazovku. To umožňuje přesné odstranění výhřezu ploténky a případně také ošetření epidurálního prostoru. Doba výkonu je do 90 minut.


Video z výkonu ošetření výhřezu ploténky a epidurálního prostoru zhlédněte na kanálu Youtube EuroPainClinics


Proč si zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu zad

Oproti klasické otevřené chirurgické operaci mají tyto výkony řadu výhod. Velkou předností je již samotný miniinvazivní charakter výkonů, který je k pacientovi maximálně  šetrný. Je zde minimální riziko pooperačních komplikací, nedochází k poškození svalů podél páteře, které mohou být u klasického přístupu narušeny, snižujeme riziko krvácení, infekce či vzniku epidurální fibrózy (vazivových srůstů). Výkony se provádí v lokální nebo lehké anesteziii (analgosedaci), a jen zřídka v celkové anestezii, bez nutnosti hospitalizace. Pacient se po zákroku a doporučeném asi dvouhodinovém odpočinku vrací domů. Další výhodou je rychlejší rekonvalescence, a tedy rychlejší návrat ke každodenním aktivitám, do práce a k vašim zálibám.

Miniinvazivní a endoskopická léčba je ideální volbou pro všechny pacienty, kteří nechtějí být bolestí ve svém životě, v zaměstnání či při volnočasových aktivitách dále omezováni a přejí si rychlé, šetrné a účinné řešení svých zdravotních obtíží. Pokud máte zájem informovat se, zda může být léčba miniinvazivními a endoskopickými metodami vhodným řešením i pro vás, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.


Využijte k objednání službu E-konzultace zdarma ještě dnes!


Pro nové pracoviště EuroPainClinics Brno objednání také na tel. 792 336 946

Své dotazy pište na e-mail: brno@www.europainclinics.cz