„Zaujalo mě, že po miniinvazivním výkonu mohu fungovat hned dál“

10100 | 6 min

Bolest zad způsobená třemi výhřezy bederních plotének ubírala paní Stanislavě Škriabové dlouhodobě sílu a energii, které jí jako mladé aktivní ženě a mamince dvou dětí nemohly při každodenním „kolotoči“ doma i v práci chybět. Řešení mělo rychlý spád: specialisté kliniky EuroPainClinics provedli úspěšné odstranění všech výhřezů najednou, a to během pouhých sedmdesát minut trvající endoskopické operace. Díky tomu se paní Stanka zbavila bolesti, ale především ušetřila čas, který by byla nucená vynaložit na další léčbu, operace a dlouhou rekonvalescenci. O své zkušenosti vypráví v našem rozhovoru.

 • Kdy u vás začaly bolesti zad a s čím si toto spojujete?

Bolest bederní části páteře jsem pociťovala dlouhodobě a pravidelněji. Asi od listopadu 2018 se k ní přidala bolest nohou a silné mravenčení v nich. Pracuji jako nehtová designérka a svému povolání se věnuji již jedenáct let. Myslím, že příčinou bolestí bylo moje sedavé zaměstnání, možná i špatné držení těla, ale i přetížení v důsledku sportování – věnovala jsem se běhání a cvičení ve fitness centru.

 • Jaká diagnóza vám byla lékařem stanovena, měla jste i jiné zdravotní obtíže?

Měla jsem problémy jen s páteří. V mém případě se jednalo o tři vyhřezlé ploténky na bederních obratlích L4/5 vpravo, L3/4 vlevo a L5/S1 vlevo.

 • Taková diagnóza je velmi závažná, v čem vás bolest nejvíce omezovala?

Největší potíže a nejhorší bolest jsem měla při chůzi včetně mravenčení v nohou. Při práci jsem mohla sedět, což mi naštěstí nevadilo, takže pracovně jsem nebyla tolik omezena. Horší to bylo při samotném chození.

 • Jakou jste prošla nejprve léčbou, přinesla vám úlevu?

Vyzkoušela jsem prakticky všechno. Navštívila jsem samozřejmě neurologickou ambulanci, absolvovala jsem infuze. Neurolog mě doporučil na rehabilitaci, kde se ale bolest ještě vystupňovala.

 • Odkud jste se dozvěděla o EuroPainClinics a proč jste se ji rozhodla navštívit?

O klinice jsem se dozvěděla od známých a k návštěvě jsem se rozhodla proto, že předcházející léčba mi nepomohla a nic nepřinesla. V EuroPainClinics mě zaujala výhoda, že výkony jsou miniinvazivní a že prakticky téměř ihned po výkonu mohu dále fungovat.

 • Kdo je vaším ošetřujícím lékařem, byla jste s přístupem a péčí na klinice spokojená? Jak probíhala vaše léčba?

Byla jsem velmi spokojená! Mým lékařem je MUDr. Rapčan, který mi po provedení diagnostiky zad navrhnul a vysvětlil endoskopický zákrok k odstranění vyhřezlých plotének. Celý průběh byl potom velice rychlý. Na ambulantní vyšetření jsem přišla začátkem ledna a koncem měsíce už jsem měla za sebou operaci.

 • Měla jste ze zákroku obavy? Přece jen se jednalo o tři ploténky najednou…

Asi jako každý člověk, který má obavy před operací, i když jsem věděla, že se provádí miniinvazivně. Myslela jsem ale hlavně na to, aby mi bylo lépe! Byla jsem navíc operovaná jen v lokální anestezii a analgosedaci a během operace byla uvolněná atmosféra a celý tým se mnou vtipkoval, takže jsem byla nadmíru spokojená.

 • Jak jste se cítila bezprostředně po operaci a jak probíhalo vaše zotavení?

Kvůli anestezii jsem se po operaci cítila mírně „omámená“, ale mohla jsem poté odejít hned domů, takže to jsem byla ráda. Hned po výkonu jsme pociťovala, že přestalo mravenčení v nohou. Po operaci jsem také dostala brožurku Průvodce pacienta po endoskopickém výkonu, kde jsou doporučení k pohybovému a pooperačnímu režimu, a podle ní jsem se během rekonvalescence řídila. Doma jsem zůstala čtyři týdny.

 • Jak se cítíte nyní, téměř tři měsíce po zákroku? Jste nadále v kontaktu s klinikou?

Cítím se o mnoho lépe, nepociťuji prakticky žádné bolesti a vrátila jsem se také již do práce. Aktivně cvičím cviky podle Průvodce pacienta a s klinikou stále komunikujeme. Ráda bych pokračovala také ve cvičení podle SM systému.

 • Na co se teď nejvíce těšíte, když se váš zdravotní stav po operaci zlepšil?

Především se těším na chvíle strávené s rodinou a společné aktivity, kterým jsme se kvůli mé bolesti zad a problémům při chůzi nemohli věnovat. Všichni rádi chodíme na procházky do lesa, kamkoliv do přírody.

 • Doporučila byste kliniku z vaší osobní zkušenosti pacientům dále a proč?

Určitě ano, protože mi zde dopomohli navrátit se k normálnímu životu. A navíc se není čeho obávat.

 Děkujeme za rozhovor a přejeme pevné zdraví a mnoho spokojenosti v osobním i pracovním životě!